Religia 28 maj 2020 | mk
Dyspensa ogólna odwołana. Nadal obowiązuje m.in. dla osób starszych

bp Jan Tyrawa, archiwum, fot. Anna Kopeć

Biskup ordynariusz Jan Tyrawa odwołuje udzieloną wcześniej dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych. - Utrzymana zostaje jednak dyspensa dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszlem, katarem, podwyższoną temperaturą - przyp. red.) oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem - poinformował ks. Grzegorz Nowak, kanclerz kurii diecezji bydgoskiej.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej nie jest grzechem. Korzystające z niej osoby są jednocześnie zachęcane do trwania na modlitwie i duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

Dyspensy osobom starszym, z objawami i czujących obawę przed zarażeniem biskup Jan Tyrawa udzielił pierwotnie 13 marca, rozszerzając ją następnie na wszystkich wiernych. 

Do zniesienie dyspensy ogólnej, a utrzymania jej dla osób starszych, z objawami i czujących obawę przed zarażeniem zachęcał biskupów w środę (27 maja) abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. 

Zgodnie z decyzją rządu, od najbliższej niedzieli (31 maja) zniesione zostają limity wiernych w kościołach, obowiązkowe pozostaje zakrywanie w nich ust i nosa. Nadal powinien być utrzymywany dystans społeczny, wynoszący dwa metry.

W marcu KEP wydał też instrukcję dotyczącą środków ostrożności podczas nabożeństw. Według niej nie należy podawać ręki na znak pokoju, relikwii i krzyża nie należy całować, lecz uczcić przez ukłon. Na kratki konfesjonałów powinna być nałożona folia, nie należy też napełniać kropielnic wodą święconą.  

mk Autor