Dyspensa ogólna odwołana. Nadal obowiązuje m.in. dla osób starszych
bp Jan Tyrawa, archiwum, fot. Anna Kopeć
Biskup ordynariusz Jan Tyrawa odwołuje udzieloną wcześniej dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych. - Utrzymana zostaje jednak dyspensa dla osób w podeszłym wieku, osób z objawami infekcji (np. kaszlem, katarem, podwyższoną temperaturą - przyp. red.) oraz osób, które czują obawę przed zarażeniem - poinformował ks. Grzegorz Nowak, kanclerz kurii diecezji bydgoskiej.
Inne z kategorii
Noc Walki o Boże Błogosławieństwo dla Polski w Dolinie Śmierci [ZAPOWIEDŹ]
Co dalej z Medjugorje? Czy tego oczekiwali wierni? [WIDEO]
Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej nie jest grzechem. Korzystające z niej osoby są jednocześnie zachęcane do trwania na modlitwie i duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.
Dyspensy osobom starszym, z objawami i czujących obawę przed zarażeniem biskup Jan Tyrawa udzielił pierwotnie 13 marca, rozszerzając ją następnie na wszystkich wiernych.
Do zniesienie dyspensy ogólnej, a utrzymania jej dla osób starszych, z objawami i czujących obawę przed zarażeniem zachęcał biskupów w środę (27 maja) abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Zgodnie z decyzją rządu, od najbliższej niedzieli (31 maja) zniesione zostają limity wiernych w kościołach, obowiązkowe pozostaje zakrywanie w nich ust i nosa. Nadal powinien być utrzymywany dystans społeczny, wynoszący dwa metry.
W marcu KEP wydał też instrukcję dotyczącą środków ostrożności podczas nabożeństw. Według niej nie należy podawać ręki na znak pokoju, relikwii i krzyża nie należy całować, lecz uczcić przez ukłon. Na kratki konfesjonałów powinna być nałożona folia, nie należy też napełniać kropielnic wodą święconą.