„Nie lękajcie się!”. XXI Dzień Papieski świętowano w parafii Świętej Trójcy [GALERIA]
fot. Anna Kopeć
– Uczeń Chrystusa ma powód do tego, żeby się nie lękać, ponieważ nie jest sam. Bóg jest miłującym Ojcem – mówił w niedzielę (10 października) bp Krzysztof Włodarczyk. W parafii pw. Świętej Trójcy odbyły się główne obchody Dnia Papieskiego w diecezji bydgoskiej.
Inne z kategorii
Noc Walki o Boże Błogosławieństwo dla Polski w Dolinie Śmierci [ZAPOWIEDŹ]
Co dalej z Medjugorje? Czy tego oczekiwali wierni? [WIDEO]
Hasłem tegorocznego Dnia były słowa „Nie lękajcie się”, którymi św. Jan Paweł II rozpoczął swój pontyfikat.
Trudności, pandemia, wizja śmierci, samotność – to niektóre powody współczesnych lęków, o których w homilii wspomniał ks. bp Włodarczyk. – Uczeń Chrystusa też jest cielesny, jednak ma powód do tego, żeby się nie lękać: nie jest w tym wszystkim sam – podkreślił. – Bóg jest miłującym Ojcem; zatroszczy się o Swoje wierne dzieci. Kluczem do tego, by się nie lękać, jest miłość – mówił. Nawiązał do słów św. Jana Apostoła, w wolnym tłumaczeniu brzmiących: „Kto się boi, nie potrafi kochać”.
Zacytował także słowa papieża Benedykta XVI:
Wierzący zatem nie lęka się niczego, bo wie, że jest w rękach Boga, wie, że ostatnie słowo nie należy do zła i tego co nieracjonalne, lecz że jedynym Panem świata i życia jest Chrystus, wcielone Słowo Boże, który tak nas umiłował, że złożył w ofierze samego siebie, umierając na krzyżu dla naszego zbawienia. Im bardziej pogłębiamy naszą zażyłość z Bogiem, przesyconą miłością, tym łatwiej nam pokonać jakikolwiek rodzaj lęku.
Ordynariusz podkreślił także rolę Eucharystii i adoracji Najświętszego Sakramentu w przezwyciężaniu lęku.To właśnie w nich warto szukać sił do dźwigania codziennego krzyża.
– Ostatnie słowo nie należy do zła, należy do dobra, nie do diabła, ale do Jezusa Chrystusa, który jest Panem i Zbawicielem. To droga naszego wyzwolenia: nawet kiedy wpadamy w strachy, lęki – to trzeba [spojrzeć na krzyż, przypomnieć sobie], że nie ma kogoś takiego drugiego jak Jezus, który oddał za mnie życie, jest ze mną, jest Zwycięzcą – podkreślił. – Nic mi nie grozi, mimo że ciało będzie cierpiało, że będzie odczuwany jaki niepokój, to jednak ostateczne zwycięstwo jest w Jezusie Chrystusie – podsumował.
Obchodom Dnia Papieskiego tradycyjnie towarzyszyła zbiórka na stypendia dla podopiecznych Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Biskup Włodarczyk przypomniał, że celem Fundacji jest wszechstronnych rozwój podpiecznych, nie tylko intelektualny, ale także duchowy i psychiczny. – To inwestycja w tych wspaniałych ludzi, którzy potem odpłacają się tym, czego się nauczą – mówił ordynariusz.
Po Eucharystii odbyły się przygotowane przez Duszpasterstwo Rodzin uwielbienie, adoracja, a młodzi małżonkowie wygłosili świadectwa. – Żyjemy w czasach, w których człowiek często boi się wejść na drogę małżeńską, rodzinną. Próbuje żyć na próbę, w wolnych związkach. A miłość wymaga od nas konsekwencji – powiedział duszpasterz rodzin ks. Arkadiusz Muzolf.
O sakramencie małżeństwa mówili Zofia i Krzysztof, małżonkowie z trzyletnim stażem, rodzice dwójki dzieci. – Chcielibyśmy podzielić się radością, jaką daje nam sakrament małżeństwa. Wiedzieliśmy, że Bóg postawił nas na swojej drodze i tak ma być – dzielili się.
cytaty ks. Muzolfa i fragment świadectwa za: diecezja.bydgoszcz.pl
Zdjęcia: Anna Kopeć, więcej fotografii w galerii poniżej