Religia 24 lip 11:01 | Redaktor
Pielgrzymi doszli do Lichenia [RELACJA, TRANSMISJA]

fot. Facebook

Już czwarty dzień pielgrzymi z Bydgoszczy są w drodze na Jasną Górę. Ich trasa przebiega przez ważne miejsca dla historii chrześcijaństwa i kultu Maryjnego na tych ziemiach.

 Na koniec drugiego dnia przybyli do Kruszwicy, gdzie odbył się koncert i apel Jasnogórski w tamtejszej kolegiacie. 

Jest to jedna z najstarszych świątyń chrześcijańskich w Polsce, a najstarsza zachowana na Kujawach. Jest świadkiem dziewięciu stuleci. Kolegiata pod wezwaniem świętych  Apostołów Piotra i Pawła zbudowana została w stylu romańskim na przełomie XI i XII wieku. Początkowo pełniła funkcję katedry biskupiej, gdyż w Kruszwicy było biskupstwo powstałe prawdopodobnie w czasach Mieszka II. Od momentu przeniesienia biskupstwa do Włocławka, co nastąpiło w XII wieku, świątynia pełni funkcję kościoła kolegiackiego, przy którym istnieje kapituła kruszwicka.

W kruszwickiej kolegiacie pielgrzymów odwiedził biskup bydgoski Krzysztof Włodarczyk. Film z tego koncertu dostępny jest na facebooku i na portalu Katolicka Bydgoszcz. A rozmowy z biskupem Włodarczykiem, którą przeprowadziliśmy tuż przez wyjściem pielgrzymów z Bydgoszczy można posłuchać tu.

Dziś (24 lipca) pielgrzymka na swej trasie odwiedzi z kolei Licheń. To również bardzo stara osada, o której pierwsza historyczna wzmianka pochodzi z 1151 roku. Piotr Dunin postawił wtedy granitowy krzyż w połowie drogi między Grąblinem a Licheniem, tym samym zaznaczył szlak z Kalisza do Kruszwicy. Miasteczko, które tam powstało zostało zburzone w czasie potopu szwedzkiego, ale dzisiejszą sławę Licheń zyskał dzięki wydarzeniom z XIX wieku. Ciężko ranny w bitwie pod Lipskiem żołnierz modlił się o ratunek do Matki Bożej. Według jego opowieści Matka Boża ukazała mu się w koronie na głowie i w złocistym płaszczu, na którym widniały symbole męki Pańskiej: cierniowa korona, bicze, gwoździe, włócznia, a piersi przysłaniał biały orzeł. Wiele lat później natknął się na wykonany na modrzewiowym drewnie obraz przedstawiający postać Matki Boskiej jaką widział prosząc o uratowanie życia. Ten właśnie obraz stał się początkiem sanktuarium w Licheniu, które na przełomie XX i XXI wieku zostało przekształcone przez księży marianów w ogromny ośrodek kultu. Wybudowano tam największą świątynię w Polsce. 

Msza pielgrzymów z sanktuarium w Licheniu będzie transmitowana na youtube. Można ją obejrzeć tu 

A relacja z trasy codziennie na portalu Katolicka Bydgoszcz. Ostatnia tu

Baner NIW

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor