Rycerze Zakonu Maltańskiego stają do walki z Covid
fot. pixebay
Członkowie Zakonu Maltańskiego powołali specjalny projekt do walki z epidemią Covid-19. Międzynarodowa inicjatywa o nazwie „Doctor to Doctor” ma służyć do wymiany informacji i pomocy, szczególnie na terenie Bliskiego Wschodu.
Inne z kategorii
Noc Walki o Boże Błogosławieństwo dla Polski w Dolinie Śmierci [ZAPOWIEDŹ]
Co dalej z Medjugorje? Czy tego oczekiwali wierni? [WIDEO]
W projekt maltańczyków zaangażowali się wirusolodzy, immunolodzy, personel oddziałów intensywnej terapii i przedstawiciele rządów odpowiedzialni za politykę zdrowotną. Tak dobrany międzynarodowy zespół ma zintensyfikować i koordynować prace związane z walką z epidemią.
Globalna wymiana informacji ma też na celu zrozumienie lokalne specyfiki ognisk epidemii. Rzecznik zakonu Marianna Balfour dla serwisu "Vaticannews" tak wyjaśnia idee projektu:
Inaczej walczymy z pandemią w Europie, a zupełnie inaczej np. w Palestynie czy w Afryce, gdzie ze względu na gęstość zaludnienia czy sposób życia nie można wprowadzić społecznej izolacji.
Projekt jest skierowany przede wszystkich do krajów Biskiego Wschodu, gdzie świadomość higieniczna i zaplecze medyczne są słabo rozwinięte.
Jest to projekt, który gromadzi online ekspertów z krajów europejskich, dotkniętych koronawirusem, takich jak Włochy, ale także z Niemiec i Irlandii, oraz z krajów Bliskiego Wschodu, gdzie istnieje problem gęstości zaludnienia i obozów dla uchodźców. Projekt jest okazją do dzielenia się najnowszą wiedzą na temat zarządzania kryzysem z medycznego punktu widzenia i pozwala zdobyć uczestnikom spotkań wiele praktycznych informacji – mówi Marianna Balfour dla Vaticannews.
Działając na terenie Bliskiego Wschodu maltańczycy wracają do swych korzeni związanych z tym obszarem. Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Świętego Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty, został założony w 1113 roku w Jerozolmie. Gromadzi on osoby świeckie. Jego działalność skupia się na pomocy na terenach objętych wojnami, głodem i klęskami żywiołowymi. Maltańczycy mają swoje służby medyczne oraz ośrodki szpitalne na calym świecie.
W Bydgoszczy działa filia maltańskiej pomocy medycznej, której baza znajduje się przy Klubie Sportowym "Gwiazda".
Źródło:orderofmalta.int/vaticannews.va