Religia 2 cze 2018 | Marta Kocoń
Wiedział, jak wyzbywać się egoizmu. Sympozjum o ks. Franciszku Blachnickim

fot. Anna Kopeć

W bydgoskim seminarium duchownym od wczoraj (1 czerwca) trwa sympozjum na temat ks. Franciszka Blachnickiego, twórcy Ruchu Światło-Życie, popularnie: „Oazy”. Toczy się jego proces beatyfikacyjny.

- Ksiądz Blachnicki pokazuje nam, jak przemieniać nasze życia, jak wyzbywać się egoizmu - mówił na rozpoczęcie Remigiusz Galicki, jeden z organizatorów wydarzenia.

Seminarium otworzył uroczyście bydgoski ordynariusz, ks. bp Jan Tyrawa. - Często jesteśmy zafascynowani ruchami kościelnymi w innych krajach. Ksiądz Blachnicki pokazał, że „Polacy nie gęsi” - stworzył teorię i praktykę odnawiania się człowieka - mówił, mając na myśli formację w ramach Ruchu Światło-Życie.

Podkreślił, że odnowa ma szczególne znaczenie w czasach wzmożonego egoizmu, który niszczy wspólnotowość. - Nie byłoby dzieła ks. Blachnickiego, gdyby nie jego osobowość, odwaga. Może służyć za wzór tego, jak buduje się swoje życie, żeby potem budować wspólnotę - mówił ks. bp Jan Tyrawa.

Jako pierwszy prelekcję wygłosił dr Robert Derewenda, historyk, dyrektor Instytutu im. ks. Franciszka Blachnickiego. Wprowadził słuchaczy w realia Polski i Kościoła jego czasów. - Kardynał Stefan Wyszyński, kardynał Karol Wojtyła i ks. Franciszek Blachnicki: te trzy osoby w tym samym czasie działały w polskim Kościele i te trzy osoby go kształtowały - mówił. Ksiądz Blachnicki w swoich działaniach znalazł oparcie w obu wielkich poprzednikach. Karol Wojtyła razem z nim prowadził w górach Dni Wspólnoty dla młodzieży oazowej, a kardynał Wyszyński powierzył mu krajowe duszpasterstwo służby liturgicznej.

O O swoich wspomnieniach z początku ruchu oazowego w naszym regionie mówiło kilkanaście osób /fot. Anna Kopeć

 - Służby SB robiły wszystko, żeby ich poróżnić - zaznaczył dr Derewenda, wspominając np. o sianiu plotek przez specjalną komórkę Służb Bezpieczeństwa. To właśnie od wspólnych działań kardynała Wojtyły i ks. Blachnickiego miała, jak mówił historyk, wziąć się idea Światowych Dni Młodzieży.

W dalszej części sympozjum wrócono do początków Oazy w Bydgoszczy. Wspominano o. Czesława Chabielskiego, jezuitę, który wiele lat pracował z młodzieżą w tym formacji oazowej, był także twórcą domu rekolekcyjnego w Suchej na Pomorzu.

Na zakończenie pierwszego dnia sympozjum w Domu Polskim odbyły się nieszpory oraz koncert Męskiego Zespołu Chorałowego pod dyrekcją prof. Mariusza Kończala.

fot. Anna Kopeć

Sympozjum jest kontynuowane dziś (2 czerwca) w Wyższym Seminarium Duchownym (ul. Grodzka 18). Szczegółowy harmonogram tutaj. Wstęp wolny.

Prowadzona jest także transmisja na żywo.  Zakończone prelekcje można obejrzeć na stronie Domowego Kościoła diecezji bydgoskiej.

Sympozjum patronuje „Tygodnik Bydgoski”.

 

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji