Sport 12 sty 2020 | Redaktor
Liga szachowa na półmetku z rekordową obsadą [GALERIA ZDJĘĆ]

fot. Anna Kopeć

Piąty turniej cyklu Enea Operator Międzyszkolna Liga Szachowa zgromadził na starcie w sobotę (11 stycznia) w Zespole Szkół Elektrycznych w Bydgoszczy rekordową liczbę uczestników.

Był to pierwszy turniej edycji 2019/2020, który odbywał się w Bydgoszczy. Po wcześniejszych rekordach frekwencji (124 osób w Toruniu i Łubiance) wydawało się, że ciężko będzie ten wynik pobić.

Tymczasem w sobotę (11 stycznia) padł kolejny rekord – 138 uczestników. W Zespole Szkół Elektrycznych po raz pierwszy w tej edycji cyklu pojawili się zawodnicy z Tucholi, którzy przyjechali 15- osobową drużyną pod opieką Piotra Jarosza. Drugi tak liczny zespół stanowili zawodnicy z Czernikowa pod opieką Andrejusa Sivickisa oraz Łubianki pod opieką Jolanty Młodzianowskiej. Ponownie na turniej przyjechali także zawodnicy z Gniezna, czy Zbiczna. Śmiało można powiedzieć, że turnieje ligowe cieszą się ciągle rosnącym zainteresowaniem. Na każdym turnieju wręczanych jest aż 12 pucharów i 24 medale, a każdy uczestnik otrzymuje drobny upominek.

Jak mówią organizatorzy, w tej chwili wyzwaniem staje się zapewnienie nie tylko odpowiednich warunków do gry w postaci przestronnej sali, ale także sprzętu szachowego. Dla 138 osób należy przygotować 69 kompletów szachowych. A zakup jednego kompletu to koszt około 300 zł. Organizatorzy mają nadzieję, że uda się w jakiś sposób pozyskać te zestawy, by nie trzeba było ograniczać liczby uczestników. Wstępną deklarację w tej sprawie złożył wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski w swoim przemówieniu podczas rozpoczęcia turnieju. W uroczystości otwarcia wzięli też udział prezes rady nadzorczej firmy Solbet Ryszard Kania, przewodniczący komitetu honorowego Jacek Rutkowski, dyrektor ZSElektrycznych Wiesława Sraga, prezes firmy Solareon Paweł Szachnowski, przedstawiciel Enea Operator Zbigniew Florek oraz prezes Międzyszkolnej Ligi Szachowej Arkadiusz Matczyński. Ze swoim wnukiem uczestniczącym w rozgrywkach był także Leonard Król, członek zarządu firmy EBud Przemysłówka.

Sędzią głównym sobotnich zawodów był Mikołaj Włoch, a towarzyszyli mu Jacek Górny i Anrejus Sivickis.

Puchary zostały ufundowane przez Zespół Szkół Elektrycznych, a największy udział w przygotowaniach miała Anna Olchowy wraz z pomagającymi jej uczniami. Medale ufondowała firma Mogalo, która organizuje internetowe konkursy matematyczne. Także dla 20 najlepszych na kolejnym turnieju zostaną przekazane po cztery vouchery na marcowy konkurs SzachMaks.

Pierwsze miejsce w grupie A zajął Kacper Kacprzak z SP63 w Bydgoszczy, drugi był zawodnik gospodarzy Tomasz Straszewski,  a trzecią lokatę zajął Miłosz Murawski z SP66 w Bydgoszczy.

Tutaj pełne wyniki.

Grupę B wygrał Eryk Kiełbratowski z Technikum Leśnego w Tucholi przed Michałem Piotrowskim z SP Towarzystwa Salezjańskiego w Bydgoszczy. Trzecie miejsce zajął Tomasz Grabowski z III LO w Bydgoszczy.

Tutaj pełne wyniki.

Sponsorami całego cyklu są: Enea Operator, Solaren, Mat-Bud Materiały Budowlane, Solbet, Fundacja Jacka Rutkowskiego „Pomagajmy Razem”, Dartom s.c., Sklep Szachowy Caissa.

Jak zwykle odbyło się koło fortuny, do którego nagrody przekazywane są przez Filharmonię Pomorską, Teatr Polski, Kino Helios w Bydgoszczy, Pierogarnię, Centrum Zabaw Rodzinnych „Family Park” oraz Muzeum Mydła i Historii Brudu.

Kolejny turniej Enea Operator Międzyszkolnej Ligi Szachowej odbędzie 15 lutego 2020 r. w Nakle.

Organizatorzy ligi zapraszają też na I Bydgoski Festiwal Szachowy, który odbędzie się w pierwszym tygodniu ferii zimowych (27-31 stycznia w hali BKS Chemik w Bydgoszczy). Przewidziane są trzy grupy A - dla wszystkich chętnych, w których do wygrania są nagrody finansowe (I miejsce 1500zł, II miejsce 1000zł), grupa B dla juniorów do lat 13 (I miejsce rower górski, II miejsce dron) i grupa C dla juniorów do lat 9 (I miejsce telewizor 32 cale, II miejsce dron). Regulamin dostępny jest tutaj.

Zapisało się już kilku zagranicznych zawodników, w tym także 10-letnia szchistka z Chin, która na mistrzostwach swojego kraju w ubiegłym roku zajęła 13. miejsce w swojej kategorii wiekowej.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor