Sport Dzisiaj 12:45 | Redaktor
Największe w Polsce regaty wioślarskich ósemek ponownie odbyły się na Brdzie! [GALERIA]

Tekst i zdjęcia: Bydgostia

33. edycja Wielkiej Wioślarskiej o Puchar Brdy za nami! W sobotę, 28 września wioślarze z różnych krajów i różnych kategorii wiekowych rywalizowali w samym centrum Bydgoszczy.

Wielka Wioślarska o Puchar Brdy to coroczne regaty, w czasie których oglądamy rywalizację ósemek ze sternikiem. W biegach głównych na dystansie 8,5 km Reprezentacja Bydgoszczy tradycyjnie mierzy się z mistrzem Polski lub - gdy mistrzem kraju jest osada z Bydgoszczy - z wicemistrzem. I właśnie ten drugi przypadek miał zastosowanie w tym roku.

W Wyścigu Głównym Seniorów o Puchar Rady Miasta Bydgoszczy i nagrody partnerów regat, a także w Wyścigu Głównym Juniorów - Memoriale Zbigniewa Urbanyi osady LOTTO-Bydgostii okazały się lepsze od AZS Szczecin.

Nie mogło oczywiście zabraknąć tradycyjnego wyścigu Oxford - Cambridge. Tym razem triumfowała osada z Oxfordu, pokonując rodaków o 23 sekundy. Rywalizacja dwóch słynnych brytyjskich uniwersytetów odbywa się na Brdzie od 2006 roku.

Zmagania wśród seniorów zdominowała Litwa, która uzyskała najlepszy czas w wyścigu otwartym, a następnie pokonała osadę Towarzystwo ZC w wyścigach sprinterskich. Najlepszy czas uzyskała osada AZS UMK Toruń. Decyzją sędziów na 1. miejscu sklasyfikowano nie tylko torunianki, ale
też osadę LOTTO-Bydgostii, która wpłynęła na metę z drugim czasem, ale na przeszkodzie do osiągnięcia lepszego rezultatu stanęły jej łodzie wracające do przystani, które wymusiły zwolnienie bydgoszczanek. W sprintach zwyciężyły torunianki.

Litwini cieszyli się też z dobrego występu w kategorii juniorów, gdzie ich osada zajęła drugie miejsce w wyścigu otwartym. Lepsi okazali się zawodnicy PZTW Under 19 Canada Stars, którzy wygrali także wyścigi sprinterskie.

W gronie juniorek zarówno wyścig otwarty, jak i sprinty padły łupem osady Teletubisiów z Posnanii Poznań. Drugie miejsce zajęła LOTTO-Bydgostia. Swoje umiejętności zaprezentowali też najmłodsi w
kategorii czwórki podwójnej ze sternikiem, rywalizując w kategoriach młodziczek, młodzików, juniorek i juniorów.

Najliczniejszą kategorią byli mastersi, gdzie na liście startowej widniało 16 osad. Na podium uplasowali się:

•    Mężczyźni: 1. LOTTO-Bydgostia Masters, 2. STW Szczecin, 3. Zawisza Bydgoszcz
•    Kobiety: 1. 8+ K TWDW, 2. Lejdis LOTTO-Bydgostia
•    MIX: 1. TWDW Nienawistny Mix, 2. Litwa, 3. TWDW Fun Team Mixt

Oprócz zmagań wioślarskich na uczestników i kibiców czekały też inne atrakcje. Jedną z nich był pokaz flyboard w wykonaniu RobsonTeam. Widzowie mogli nie tylko oglądać akrobacje w powietrzu, ale też samemu wziąć w nich udział. Nikogo nie wystraszyła kapryśna pogoda ani deszcz, który na moment nawiedził Rybi Rynek. Po zakończeniu wyścigów wioślarskich odbył się także wyjątkowy koncert – na Barce Lemara wystąpił zespół The Postman wykonujący największe przeboje Beatlesów.

Pula nagród XXXIII Wielkiej Wioślarskiej o Puchar Brdy wyniosła 47 tysięcy złotych. Partnerem głównym wydarzenia było P.W. LECH Sp. z o.o., a w gronie partnerów wydarzenia znaleźli się: Totalizator Sportowy (właściciel marki LOTTO), Enea, Miasto Bydgoszcz, Samorząd Województwa
Kujawsko-Pomorskiego, Krismar, Miejskie Centrum Kultury oraz Agencja Ochrony Votum.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Kujawsko – Pomorski Regionalny Związek Towarzystw Wioślarskich oraz Porozumienie Bydgoskie Wioślarstwo, w skład którego wchodzą LOTTO-Bydgostia, Bydgoskie Towarzystwo Wioślarskie, Bydgoski Klub Wioślarek oraz Zawisza.