Wydarzenia 19 lip 2021 | ak
17 tramwajów PESA Twist dla Craiova w Rumunii. Umowa podpisana

fot. PESA Bydgoszcz S.A.

Umowa na dostawę 17 tramwajów PESA Twist została podpisana w poniedziałek (19 lipca) w ratuszu w Craiova. Zakup taboru jest częścią realizowanego przez władze Craiova projektu modernizacji transportu publicznego finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, w ramach czwartej osi priorytetowej: „Wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich”, a jego celem jest ograniczenie emisji dwutlenku węgla poprzez inwestycje oparte na planie zrównoważonej mobilności miejskiej.

- Dla mnie i administracji którą kieruję, kwestia rozwoju transportu publicznego jest jednym z kluczowych zadań, które realizujemy w oparciu o spójną, dopracowaną strategię mobilności miejskiej. W ostatnich latach mieszkańcy już odczuli korzystne zmiany w transporcie, a dzięki podpisanej właśnie umowie będą mogli podróżować nowoczesnymi, komfortowymi tramwajami - powiedziała podczas konferencji Lia Olguta Vasilescu, burmistrz Craiova.

Lia Vasilescu podkreśliła również, że liczy nie tylko na dostawę nowoczesnych tramwajów, ale również owocną współpracę z PESA w rozwoju transportu szynowego w mieście.

- Współpraca z tak doświadczoną w dziedzinie budowy tramwajów firmą, jaką jest ciesząca się uznaniem w Europie PESA Bydgoszcz, daje nam pewność pomyślnej realizacji projektu finansowanego ze środków europejskich - podkreśliła pani Burmistrz.

- PESA w ostatnich 20 latach współuczestniczyła w realizacji projektów rozwoju szynowego transportu publicznego, których wartość sięga kilku miliardów złotych. Zapewniam Panią Burmistrz, że nie tylko dostarczymy do Craiova spełniające europejskie standardy tramwaje, ale będziemy się dzielić doświadczeniem i wiedzą zebraną podczas realizacji podobnych unijnych projektów dla kilkunastu miast - zadeklarował Krzysztof Zdziarski, Prezes PESA Bydgoszcz.

PESA zaproponowała Craiova tramwaje Twist nowej generacji, które są projektowane jako punkt wyjścia dla dla całej rodziny pojazdów o roboczej nazwie Tram.eu. Modułowość tej konstrukcji będzie umożliwiała, w zależności od oczekiwań klienta, nie tylko dowolnie zabudowywać wnętrze, ale także wyposażać tramwaje w nowoczesne systemy dobrane do lokalnych warunków technicznych i potrzeb. PESA Twist Craiova to tramwaje jednokierunkowe, o długości 27m, z 58 miejscami siedzącymi i przestrzenią dla niepełnosprawnych, wyposażone w systemy diagnostyczne, klimatyzację, Wi Fi czy gniazda USB.

- Projekt Twista dla Craiova to najnowocześniejszy nasz tramwaj. Jesteśmy gotowi do budowy prototypu, po testach i homologacji rozpoczniemy produkcję, a zakończenie dostaw zgodnie z umową nastąpi 22 miesiące od daty podpisania umowy - dodała Hanna Wiśniewska - Sibru, przedstawicielka PESA na rynku rumuńskim.

Tramwaje PESA jeżdżą również w rumuńskim Cluj, a w tej chwili PESA produkuje pojazdy dla Iasi. Spółka zakończyła już testy homologacyjne pierwszego Swinga dla Iasi, a pierwsze tramwaje wyjadą z Bydgoszczy do Rumunii jeszcze w lipcu. Spółka wygrała również przetargi na dostawę tramwajów dla Koszyc na Słowacji i dla stolicy Bułgarii, Sofii.

W sumie PESA wyprodukowała prawie 800 tramwajów, z czego ponad 170 na eksport. Wożą one pasażerów w Kijowie, Moskwie, Kaliningradzie, Sofii węgierskim Seged i rumuńskim Cluj oraz większości polskich miast /Warszawa, Kraków, Gdańsk, Wrocław, Szczecin, Częstochowa, Katowice, Bydgoszcz, Toruń, Gorzów Wlp. i Elbląg.

mat. PESA Bydgoszcz S.A.

ak Autor