Wydarzenia 15 lip 2019 | Redaktor
200 bomb z Bydgoszczy do końca roku trafi do polskiej armii [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” S.A. otrzymały certyfikat potwierdzający zakończenie procesu wdrażania technologii produkcji bomb lotniczych Mk-82, będących na uzbrojeniu polskich samolotów F-16. Symboliczne przekazanie certyfikatu odbyło się w poniedziałek (15 lipca) w Bydgoszczy.

Certyfikat jest następstwem umowy podpisanej w listopadzie 2017 roku pomiędzy RWM Italia a Zakładami Chemicznymi „Nitro-Chem” S.A. w sprawie współpracy przy produkcji standardowych amerykańskich bomb lotniczych rodziny Mk-80 w Polsce.

Przedsięwzięcie realizowane jest wspólnie z renomowanym partnerem RWM Italia należącym do grupy Rheinmetall Defence – certyfikowanym i światowym liderem w produkcji bomb lotniczych.

– Jesteśmy zadowoleni z kolejnego kroku we współpracy z Rheinmetall Defence. Produkcja bomb lotniczych Mk-82 w Polsce przyniesie wzrost bezpieczeństwa państwa w związku z podniesieniem poziomu niezależności i kreowaniem możliwości wytwórczych w kraju. Co więcej, wygeneruje to możliwość potencjalnego eksportu polskich bomb na rynki trzecie. Działania „Nitro-Chemu” realizują strategię polonizacji systemów uzbrojenia znajdujących się na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP – powiedział Sebastian Chwałek, wiceprezes zarządu Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

Z prawej Krzysztof Kozłowski, prezes zarządu „Nitro-Chemu”/fot. Anna Kopeć

– Półtora roku ciężkiej pracy zaowocowało uzyskaniem przez nasze zakłady zdolności produkcyjnych nowoczesnego uzbrojenia. Zaczynamy od zamówień dla polskiego lotnictwa. W tym roku wyprodukujemy pierwszą partię 200 bomb – powiedział Krzysztof Kozłowski, prezes zarządu „Nitro-Chemu”.

Prezes Kozłowski otrzymał certyfikat z rąk Fabia Sgarziego, prezesa RWM Italia/fot. Anna Kopeć

Od Elżbieta Maślarz, wiceprezes firmy Megmar Logistics & Consulting, która jest liderem projektu dostawy bomb dla polskiej armii firmy, „Nitro-Chem” S.A. otrzymał list gratulacyjny/fot. Anna Kopeć 

Produkowana w Polsce i certyfikowana przez RWM Italia bomba spełnia wysokie wymagania jakościowe stawiane przez RWM Italia i jest w pełni wymienna z bombą Mk-82 produkcji włoskiej.  Ponadto, polska bomba będzie miała zastosowanie w nowoczesnych konfiguracjach bomb lotniczych (jak np. GBU-12 i GBU-38) dzięki swej kompatybilności z systemami naprowadzania firm Raytheon i Boeing. W ciągu ostatnich trzech lat Polskie Siły Powietrzne zamówiły ok. 1300 bomb tego typu.

Kozłowski poinfomrował, że ZCh „Nitro-Chem” S.A. są jedynym zakładem elaboracyjnym bomby Mk-82 w tej części Europy. Amunicja produkowana w Bydgoszczy może trafić również do uzbrojenia lotnictwa innych armii dysponujących natowskimi statkami powietrznymi. W ramach certyfikacji w Bydgoszczy pracownicy bydgoskiego zakładu szkolili się we Włoszech, a następnie  wyprodukowano osiem bomb, które przeszły pozytywnie testy. 


Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem” S.A. to centrum elaboracji amunicji w Polsce. Oprócz wytwarzania materiałów wybuchowych na potrzeby Wojska Polskiego oraz armii sojuszniczych, firma zajmuje się m.in. napełnianiem nimi min morskich i przeciwpancernych, bomb lotniczych (m.in. bomby lotnicze LBOB-100) oraz pocisków artyleryjskich, czołgowych i moździerzowych różnych kalibrów. „Nitro-Chem” produkuje także materiały wybuchowe na rynek cywilny, gdzie znajdują swoje zastosowanie przede wszystkim w górnictwie oraz budowie dróg.

Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia 58 spółek oraz posiada udziały w 32 innych (branże: obronna, stoczniowa, nowych technologii), osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld złotych. Dzięki wykorzystaniu potencjału polonizacji technologii, ścisłej współpracy z polską nauką oraz naciskowi na proces badawczo-rozwojowy, PGZ oferuje innowacyjne produkty dla nowoczesnych sił zbrojnych.

RWM Italia, członek grupy Rheinmetall Defence, to renomowany dostawca uzbrojenia na świecie. Poza bombami rodziny Mk 80 (w tym Mk-82 oraz Mk-84) RWM Italia produkuje też miny morskie i ładunki głębinowe oraz świadczy usługi elaboracji amunicji środkami wybuchowymi. RWM Italia prowadzi swoją działalność w Ghedi w północnych Włoszech oraz w Domusnovas na Sardynii.

Źródło: ZCh „Nitro-Chem” S.A. (oprac. jk)

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor