Wydarzenia 23 cze 2020 | Krzysztof Drozdowski
290 milionów na budowę Akademii Muzycznej. Premier Morawiecki podpisał umowę

fot. JT

Środki na budowę kampusu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego będą pochodziły z budżetu państwa.

Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z mieszkańcami na rynku w Fordonie, gdzie podkreślał zasługi Prezydenta Andrzeja Dudy i jego współpracę z rządem udał się do Akademii Muzycznej. Tam podczas specjalnej uroczystości podpisał umowę dotyczącą wieloletniego planu budowy Akademii.

- Dziękuję za te starania, że państwo tu w Bydgoszczy nie straciliście nadziei i we współpracy z samorządem, we współpracy z parlamentarzystami z ziemi bydgoskiej, zawsze zabiegaliście o to, żeby rzeczywiście utworzyć tę przystań dla muzyków. Pewnie, że wszędzie można tworzyć, ale wiemy doskonale, że muzycy potrzebują swojej przystani - powiedział premier Morawiecki.

W trakcie krótkiego przemówienia premier nawiązał również do polskiej historii, mówiąc że również 100 lat temu, gdy walczyliśmy o odzyskanie niepodległosci muzyka i piosenka towarzyszyła żołnierzom i dawała narodowi natchnienie do dalszych wyrzeczeń tak i w obecnych czasach muzyka rozsławia Polskę na całym świecie.

- Przez 40 lat żaden premier do nas nie przyjechał, to wielki zaszczyt – powiedział prof. Jerzy Kaszuba, rektor Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Projekt nowego kampusu zakłada postanie 8-kondygnacyjnego budynku, który pomieści cztery sale koncertowe. Dwie sale będą bliźniacze. Będzie to gówna sala koncertowa i sala do prób i nauki. Powierzchnia całości to 31 tys. m kw.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.