Wydarzenia 11 sty 2018 | Redaktor
Aborcja. Jak zagłosowali bydgoscy posłowie?

fot. Kancelaria Sejmu/Rafał Zambrzycki

W środę w sejmie głosowano w sprawie dwóch projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży. Do dalszych prac skierowano projekt ustawy zakazujący aborcji, a projekt ustawy liberalizujący przepisy aborcyjne został odrzucony.

Posłowie głosowali na temat dwóch projektów ustaw dotyczących aborcji. Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Ratujmy Kobiety” przygotował „projekt ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie”, który liberalizuje obowiązujące prawo (dopuszcza m.in. aborcję do 12 tygodnia ciąży). Z kolei Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Zatrzymaj Aborcję” przygotował „projekt ustawy o zmianie ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży”, który zaostrza prawo i zakazuje aborcji eugenicznej całkowicie. Do dalszych prac w Sejmie został skierowany tylko projekt „Zatrzymaj Aborcję”, a projekt „Ratujmy Kobiety” został odrzucony.

Za odrzuceniem projektu „Ratujmy Kobiety” głosowało 202 posłów, przeciw było 194, wstrzymało się 7, a nie głosowało 57. Z bydgoskich posłów za odrzuceniem ustawy zagłosowali: Bartosz Kowancki, Piotr Król, Ewa Kozanecka, Tomasz Latos (wszyscy PiS) oraz Eugeniusz Kłopotek (PSL). Z kolei poseł Łukasz Schreiber (PiS) był przeciwny temu, aby projekt liberalizujący prawo do aborcji odrzucić już w pierwszy czytaniu. Podobnie zagłosowało aż 57 innych posłów PiS, m.in. Jarosław Kaczyński, Jarosław Gowin, Antoni Macierewicz, Piotr Gliński i Mariusz Kamiński. - Jeżeli obywatele w dużej grupie zgłaszają projekt do sejmu, to, nawet jeżeli się z tym nie zgadzamy, nie powinien on być odrzucany w pierwszym czytaniu – tłumaczył ten ostatni. Przeciwko odrzuceniu projektu „Ratujmy Kobiety” byli także Krzysztof Brejza, Paweł Olszewski, Michał Stasiński, Zbigniew Pawłowicz (wszyscy PO) oraz Paweł Skutecki (Kukiz’15). Teresa Piotrowska (PO) nie wzięła udziału w głosowaniu.

W sprawie odrzucenia w pierwszym czytaniu projektu „Zatrzymaj Aborcję” głosy rozłożyły się następująco: 277 przeciw, 134 za, 7 wstrzymało się, 42 nie głosowało. Przeciwko zagłosowali wszyscy bydgoscy posłowie PiS, Paweł Skutecki (Kukiz’15) oraz Eugeniusz Kłopotek (PSL). Za odrzuceniem tej inicjatywy głosowali Krzysztof Brejza, Paweł Olszewski, Michał Stasiński, Zbigniew Pawłowicz (wszyscy PO), a Teresa Piotrowska ponownie nie wzięła udziału w głosowaniu. Projekt „Zatrzymaj Aborcję” trafi do prac w komisji.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor