Wydarzenia 9 lip 2019 | Redaktor
Ile zieleni zmieści się na rynku? Akcja doniczkowa

fot. Anna Kopeć

Partia Zieloni chce zazielenienia Starego Rynku. Aby zwrócić uwagę rządzących i natchnąć ich do działania, zorganizowali akcję pn. „Ile roślin zmieści się na Starym Rynku?", do której zapraszają mieszkańców Bydgoszczy

„Pokażmy lokalnym władzom, że jest tam miejsce dla większej liczby roślin - choćby tych w donicach, skoro konserwator nie widzi szans na kolejne drzewa. Spotkajmy się w niedzielę na odnowionej płycie Rynku. Weźmy z domu swoje rośliny w doniczkach. Zazieleńmy serce miasta!” - zachęcają bydgoszczan do udziału

Aktualnie na Starym Rynku znajdują się dwie lipy, kilka ampli i donickwietnych. Pojawiły sie też ławeczki i inne drobne elementy. Zdaniem Zielonych zwiększenie ilości donic z kwiatami i małymi krzewami „poprawiłoby nie tylko estetykę tego miejsca, ale i podkreśliłoby, że jako miasto uważamy zieleń jako ważny element organizmu miejskiego”.

Zieloni utworzyli także petycję do prezydenta Rafała Bruskiego w związku z planowanym przez Miasto zwiększeniem zasadzeń drzew. Na stronie internetowej bydgoskiego Ratusza, pojawiła się informacja o 168 nowych drzewach. Jednak zdaniem ugrupowania jest to niewstraczająca ilość: „Uważamy, że to zdecydowanie za mało jak na miasto wielkości Bydgoszczy. Znaczenie drzew jest po prostu zbyt duże!”

W petycji kierowaniej do Prezydenta Bydgoszczy apelują: „Z całego serca popieramy plan nasadzenia nowych drzew, jednak apelujemy do Pana, Panie Prezydencie, o zwiększenie liczby planowych nasadzeń do minimum 1600 nowych sadzonek, gdyż – jak informują naukowcy – jedno stare drzewo jest efektywne tak jak półtora tysiąca nowych sadzonek. Uważamy, że drzewa są niezwykle istotne nie tylko dla ekosystemu miejskiego, ale także dla kondycji całej planety. W procesie fotosyntezy produkują one tak cenny dla nas i zwierząt, tlen. Ponadto, gdy już odpowiednio podrosną, stanowią schronienie w upalne dni, których, przez zmiany klimatyczne, będzie coraz więcej.”

Dodatkowo jak piszą Zieloni na stronie internetowej drzewa są „ważnym elementem systemu retencyjnego i odgrywają kluczową rolę w walce ze smogiem. Niestety, przy każdej większej inwestycji w naszym mieście, dorodne drzewa są wycinane”.

Petycja „Chcemy więcej drzew w Bydgoszczy” jest dostępna na stronie avaaz.com.

Akcja doniczkowa ma się odbyć w niedzielę (14 lipca) o godz. 12.00. Zastrzegają, że godzina może ulec zmianie.

Źródło: www.facebook.com/zieloni.bydgoszcz/

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor