Wydarzenia 6 mar 2017 | Redakcja
Andrzej Duda ratyfikował ważny dla Bydgoszczy akt

Prezydent Andrzej Duda / fot. KPUW

W poniedziałek prezydent RP Andrzeja Duda podpisał akt ratyfikacyjny Europejskiego Porozumienia w Sprawie Głównych Śródlądowych Dróg Wodnych o Międzynarodowym Znaczeniu (AGN).

Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. Dzięki podpisowi prezydenta, Polska dołączyła do grupy krajów, które przystąpiły do ONZ-etowskiej konwencji AGN, m.in. Austrii, Chorwacji, Czech, Niemiec czy Węgier.

Porozumienie AGN wprowadza ramy prawne, które ustalą skoordynowany plan dla rozwoju i budowy sieci śródlądowych dróg wodnych o międzynarodowym znaczeniu. Porozumienie zobowiązuje Polskę do dostosowania głównych szlaków wodnych do co najmniej czwartej klasy żeglowności. Oznacza to, że głębokość tranzytowa na szlaku musi wynosić minimum 2,5 m. Dzięki wpisaniu polskich dróg wodnych do europejskiej sieci, będzie można ubiegać się o dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej 85% wartości tej inwestycji. Sieć połączy porty 37 krajów europejskich i będzie miała długość 27 tys. km.

Województwo kujawsko-pomorskie jest wyjątkowo korzystnie położone w systemie polskich dróg wodnych, ponieważ w Bydgoszczy krzyżują się dwie Międzynarodowe Drogi Wodne: MDW 70 czyli europejski szlak wodny przebiegający od Holandii, przez Niemcy, Polskę, Rosję, aż do Litwy i MDW 40 łączący Morze Czarne i Morze Bałtyckie. Bydgoski Węzeł Wodny, który tworzą rzeki Brda, Wisła i Kanał Bydgoski został ujęty w spisie najważniejszych szlaków europejskich wynikających z porozumienia AGN z 1996 roku.

W uroczystości podpisania tego ważnego dla regionu porozumienia wziął udział wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.

Wojwoda Mikołaj Bogdanowicz podczas uroczytości w Pałacu Prezydenckim / fot. KPUW

Redakcja Autor