Wydarzenia 2 wrz 2018 | Redaktor
Artystyczne święto seniorów

Gala finałowa „ARS” 2018/fot. Mateusz Grzębski i Julian Waszak z Pracowni Integracji Międzypokoleniowej KPCK

Ponad 1200 seniorów wzięło udział 18. Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznym Ruchu Seniorów „ARS” 2018.

 Jury 18. Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS” 2018, po wysłuchaniu i obejrzeniu 64 zespołów, dwóch duetów, 12 solistów, sześciu zestawów prac literackich i czterech zestawów prac fotograficznych z województwa mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, podlaskiego, zachodniopomorskiego, podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego postanowiło przyznać osiem wyróżnień i 17 nagród.

GRAND PRIX IM. TYTUSA FRELICHOWSKIEGO w wysokości 3.000 zł, laptopa o wartości 2.000 zł ufundowanego przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Prezydenta Miasta Włocławek Marka Wojtkowskiego, Biskupa Ordynariusza Diecezji Włocławskiej ks. bp Wiesława Meringa, Krystynę Wasilkowską Frelichowską, Kingę Frelichowską, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Narodowe Centrum Kultury w Warszawie otrzymał  „Szczęśliwa 60” z Warszawy.

Nagrody finansowe w wysokości 1.500 zł oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Prezesa Rady Ministrów RP Mateusza Morawieckiego, Prezydenta Miasta Włocławek Marka Wojtkowskiego, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Narodowe Centrum Kultury w Warszawie oraz Bella Line Wellness Centrum za zdobycie pierwszego miejsca w swojej kategorii otrzymali: Zespół „Polskie Kwiaty” z Centrum Inicjatyw Kulturalnych Gminy Chełmża (k. muzyka), Teatr Czapla z Czaplineckiego Ośrodka Kultury (k. teatr), Zespół Taneczny „Jak Nie My To Kto” ze Stowarzyszenia „Radość Trzeciego Wieku” z Mińska Mazowieckiego (k. taniec) oraz Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskie (k. folklor).

Po raz pierwszy przyznano nagrody w dwóch nowych kategoriach. Teresa Przydatek z Poniatowej wygrała w kategorii fotografia, a  Elżbieta Ślubowska z Włocławka w kategorii literatura. Obie panie otrzymały nagrody finansowe w wysokości 750 zł oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez Prezesa Rady Ministrów RP Mateusza Morawieckiego, Wojewodę Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotra Całbeckiego, Prezydenta Miasta Włocławek Marka Wojtkowskiego, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Narodowe Centrum Kultury w Warszawie oraz Bella Line Wellness Centrum.

Po koncercie galowym zostały ogłoszone wyniki konkursu „Lecę do Kijowa”, gdzie główną nagrodę czyli voucher na przelot i pobyt w Kijowie ufundowany przez Port Lotniczy Bydgoszcz SA zdobyła Kinga Czerwińska.

Przez pięć dni przeglądu w przesłuchaniach konkursowych wzięło udział ponad 1 200 seniorów oraz członków grup wielopokoleniowych z całej Polski. W trakcie trwania imprezy Uczestnicy mogli skorzystać z licznych atrakcji takich jak bezpłatne zwiedzanie miasta z przewodnikiem, bezpłatnych imprezach oferowanych przez instytucje kultury, ogniskach integracyjnych z muzyką na żywo, dancingach międzypokoleniowych, potańcowe folkowej, rejsach statkiem polarnym po Wiśle. Nowością w tym roku było uruchomienie pierwszego w Polsce „Latającego Uniwersytetu Każdego Wieku” nad którym opiekę merytoryczną sprawował komitet organizacyjny pod przewodnictwem dr hab. Przemysława Grzybowskiego z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W trakcie LUKW Uczestnicy i mieszkańcy Regionu mogli skorzystać z licznej ofert otwartych wykładów, bezpłatnych badań i porad w punktach promocyjnych oraz z licznych warsztatów metodycznych prowadzonych przez zawodowych artystów i specjalistów. Największą popularnością cieszyły się warsztaty ze sztuki makijażu scenicznego, emisji głosu i ruchu scenicznego na deskach teatru we Włocławku.

Na szczególne podziękowania zasługują Wolontariusze z włocławskich Klubów Seniora, Uniwersytetów Trzeciego Wieku, Stowarzyszeń Senioralnych oraz Młodzież z grupy wolontariuszy „ANANAS” i Harcerze z ZHP Włocławek. Wolontariuszom serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc, uśmiech i życzliwość!

18. edycję „ARSu” patronatem honorowym objęli: Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwo Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Włocławek Marek Wojtkowski, Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej Wiesław Mering, Europejski Rok Dziedzictwa Kulturowego oraz Narodowe Centrum Kultury.

Mecenasi przeglądu: Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Wojewoda Kujawsko-Pomorski Mikołaj Bogdanowicz, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Włocławek Marek Wojtkowski, Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej Wiesław Mering, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Toruniu, Krajowa Rada Notarialna.

Sponsorzy: Amplifon Poland Sp. z o.o., Port Lotniczy Bydgoszcz SA, Bella Line Wellness Centrum, SEKA SA, Pallmed Sp. z o.o., Introduction to Higher Level sp. z o.o., Studium Kształcenia Kadr z Bydgoszczy oraz Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy.

Patronatem naukowym wydarzenie objęły uczelnie: Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Kujawska Szkoła Wyższa we Włocławku oraz Wyższa Szkoła Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy.

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor