Wydarzenia 23 maj 18:43 | ak
„Babcia w kapciach”. Festyn pełen wrażeń! [ZDJĘCIA]

fot. Paulina Kapella

„Babcia w kapciach” to tytuł majowego festynu dla seniorów, który odbył się w Przystani Kajakowo-Żeglarskiej ZHR w Inowrocławiu. Prawie 200 uczestników tego integracyjnego spotkania skorzystało z przygotowanych atrakcji. 

Festyn otworzył bosman Piotr Bandurski wraz z konferansjerem Andrzejem Kortasem. Publiczność z zaciekawieniem wysłuchała pierwszego bloku muzycznego w wykonaniu zespołu „Poturba”.

Chętni skorzystali z bezpłatnego w tym dniu pływania kajakiem. Dzięki wsparciu funkcjonariuszy Zakładu Karnego w Inowrocławiu uczestnicy festynu obejrzeli pokaz samoobrony.

W przystaniowej kawiarence harcerki z 7 Inowrocławskiej Drużyny Harcerek ZHR zaprosiły na pyszne domowe wypieki. Goście skorzystali także z warsztatów pierwszej pomocy prowadzonych przez dr Dominika Chmiela.

Animatorki Joanna Siemianowska i dh Kasia Nowak poprowadziły fantastyczne warsztaty z lepienia z gliny oraz kulinarne warsztaty gotowania w kociołkach. 

Na pokładzie głównym przystani od godzin porannych trwały szachowe zmaganie dla zawodników 50+, a finaliści mogli liczyć na nagrody nawiązujące do nazwy festynu czyli m.in. kapcie. Najlepszy okazał się Jacek Kwiatkowski zdobywając I miejsce w turnieju szachowym z punktacją 6.5/7, na drugim miejscu uplasował się Jan Budrewicz 6.5/7, a trzecie miejsce zajął  Jarosław Stefański 4/7. Sędzią turnieju był pan Adam Tarasiuk.

Harcerska grochówka pozwoliła nabrać dodatkowych sił, by chwilę później nadmiarowe kalorie spalić podczas zumby, prowadzonej przez Sławkę Kroczyk . 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się stoiska z rękodzielnictwem Łukasza Hamerlińskiego z wyrobami z drewna oraz punkt wyrabiania biżuterii Magdaleny Nowackiej, gdzie nie tylko można było nabyć ale też wykonać samodzielnie kujawskie ozdoby. 

Prawdziwą perełką festynową było stoisko Osady Askaukalis z pobliskiej Kruszy, gdzie można było posłuchać ciekawych historii oraz samemu wybić rzymski denar - kopie monety odnalezionej wiele lat temu na polu Krzysztofa Patera - strażnika Askaukalis.

Obleganym punktem festynu były porady stylistki Elizy Bandurskiej. Panie po wykonanej analizie kolorystycznej chętnie wysłuchały wskazówek dotyczących ubioru, stylu i doboru kolorów.

W wydarzeniu uczestniczyli również podopieczni stowarzyszenia „Dziecięce Graffiti” z Bydgoszczy, organizacji non-profit, skupiającej dzieci z Zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami.

Festyn został zrealizowany w ramach partnerskiego projektu Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Inowrocławiu ze Związkiem Harcerstwa Rzeczypospolitej, Okręg Kujawsko-Pomorski pn. Klub Aktywnej Rodziny.

Zdjęcia Paulina Kapella

ak Autor