Wydarzenia 4 mar 2019 | mk
Będą reprezentować Bydgoszcz na igrzyskach w Abu Dhabi

fot. Anna Kopeć

Sześcioro zawodników i dwóch trenerów z Bydgoszczy pojedzie na Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych do Abu Dhabi. Z członkami kadry narodowej i ich rodzinami w poniedziałek (4 marca) spotkał się prezydent Rafał Bruski.

Bydgoszczanie lecą do Zjednoczonych Emiratów Arabskich 8 marca. Będę reprezentować Polskę w dwóch dyscyplinach: Bartłomiej Burchard, Patrycja Kokorzycka, Przemysław Nowak, Sebastian Pieprzyk, Agnieszka Urbanek w koszykówce, Paweł Czizmowski – w gimnastyce.

– Przepustkę olimpijską uzyskali na boiskach, dzięki swojemu wysiłkowi, uporowi, ale także dzięki szczęściu – mówił Jan Szopiński, działający społecznie na rzecz olimpiad specjalnych. Dziękował także prezydentowi Bruskiemu za wspieranie imprez różnych szczebli w Bydgoszczy. 

fot. Anna Kopeć

Przypomniał, że olimpiady specjalne w naszym województwie funkcjonują już ponad 30 lat, a Bydgoszcz jest ważnym miejscem na olimpijskiej mapie kraju. To na Zawiszy odbywały się zajęcia przygotowujące do startu w igrzyskach, a z 90 reprezentantów Polski lecących do Abu Dhabi aż 8 (zawodnicy i trenerzy) jest właśnie z naszego miasta. 

Prezydent Rafał Bruski gratulował zawodnikom, rodzicom i trenerom. – Reprezentowanie kraju to największe wyróżnienie, jakie może spotkać sportowca – mówił. – Sam udział w tej imprezie już jest waszym sukcesem. Wierzę, że dacie z siebie wszystko.

fot. Anna Kopeć

W Bydgoszczy działa sześć klubów olimpiad specjalnych, z których największym jest klub „Tacy sami” działający przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 3 przy ul. Granicznej. Wszyscy bydgoscy reprezentanci trenują właśnie tu. – To, że w najbliższym czasie będzie budowana sala sportowo-rehibilitacyjna, naprawdę wiele nam ułatwi – mówiła dyrektor Ośrodka i prezes Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Olimpiad Specjalnych Alicja Kruzel. Więcej o budowie obiektu czytaj TUTAJ. – Zawodnicy mają ogromną motywację, żeby ciężko trenować i zakwalifikowywać się na imprezy międzynarodowe.

fot. Anna Kopeć

Bydgoszcz była organizatorem wielu imprez na szczeblu ogólnopolskim, w tym X Letnich Igrzysk Olimpiad Specjalnych w 2014 roku. Za rok czeka nas kolejne wielkie wydarzenie: w marcu 2020 miasto będzie gospodarzem X Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych w łyżwiarstwie szybkim, hokeju halowym i unihokeju.

Igrzyska w Abu Dhabi rozpoczną się oficjalnie 14 marca, a zakończą - 21 marca. Zawodnikom z Bydgoszczy towarzyszyć będzie dwoje trenerów: Karina Trzebińska-Koczorowska oraz Grzegorz Jędrkiewicz.

 

mk Autor