Wydarzenia 12 wrz 2018 | Redaktor
Biura i mieszkania na miejscu dawnego Torbydu

źródło: Urząd Miasta Bydgoszczy

Przez długi czas po wyburzeniu dawnego Torbydu, przy ul. Chopina straszyła wielka dziura. Wkrótce ma się to zmienić. Na terenie po dawnym Torbydzie rusza budowa biurowców i budynków mieszkalnych. W sumie powstanie tam pięć obiektów.

Na terenach po dawnym Torbydzie (pomiędzy ulicami Ogińskiego, Chopina i Moniuszki) powstanie w sumie pięć budynków. Budowa rozpocznie się od pięciokondygnacyjnego biurowca Preludium. Na parterze znajdować się będą lokale handlowo-usługowe dostępne bezpośrednio z ul. Ogińskiego oraz hol wejściowy. Wszystkie piętra budynku zajmą biura przeznaczone do indywidualnej aranżacji, z możliwością zachowania przestrzeni typu open space. Na najemców czeka ponad 7 tys. m kw.

źródło: UMB

Na tym etapie inwestycji powstanie także budynek mieszkalny „Apartamenty przy Chopina”, który znajdzie się za fasadą biurowca przy ul. Jagiellońskiej, tym samym uzupełniając zachodnią pierzeję ul. Chopina. W budynku znajdzie się 50 mieszkań i hala garażowa.

źródło: UMB

Pierwszy etap inwestycji ma rozpocząć się już wkrótce – na terenie dawnego Torbydu pojawiły się już pierwsze maszyny. Budowa pierwszych budynków potrwa rok.

W kolejnym etapie inwestycji ma powstać jeszcze jeden pięciokondygnacyjny gmach przy ul. Ogińskiego z przeznaczeniem na hotel. Wraz z biurowcem ma stanowić naturalną barierę akustyczną oddzielająca mieszkalną część osiedla od jednej z głównych ulic miasta.

źródło: UMB

Projekt powstał zgodnie z wytycznymi planu miejscowego i został zaakceptowany przez miejskiego konserwatora zabytków. Budynki musiały wpasować się w istniejącą zabudowę, złożoną przede wszystkim z przedwojennych kamienic i modernistycznych budynków ul. Chopina.

źródło: UMB

Torbyd otwarto w 1959 roku, a w 2004 został zamknięty z powodu złego stanu technicznego. Od tej pory budynek niszczał. Dopiero w kwietniu 2016 roku dokonano rozbiórki, a teren miasto wystawiło na sprzedaż. Cena wywoławcza za liczącą 1,5 ha działkę wynosiła 10 milionów złotych netto plus VAT. Do ustnej licytacji w grudniu 2016 roku zgłosiła się tylko jedna firma, ARD z Torunia, i kupiła grunt za cenę wywoławczą – 10 mln 100 tysięcy złotych. Przyszłemu inwestorowi miasto postawiło kilka warunków. Inwestycja ma się zakończyć w ciągu trzech lat od uzyskania pozowlenia na budowę. Jeśli nie powstanie w tym czasie, miasto będzie mogło naliczyć kary w wysokości 50 tysięcy złotych za każdy miesiąc zwłoki. Miasto zastrzegło sobie także prawo odkupu nieruchomości w terminie pięciu lat od dnia zawarcia umowy sprzedaży oraz prawo pierwokupu w przypadku zbycia nieruchomości.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor