Wydarzenia 26 lis 12:01 | Krzysztof Drozdowski
Blisko 40 mld zł trafi do przedsiębiorców. Rząd wdraża tarczę 2.0

- Dzisiaj wdrażamy tarczę 2.0. To co najmniej 35 do 40 mld zł - powiedział premier Mateusz Morawiecki, ogłaszając Tarczę Finansową PFR 2.0 i tarczę branżową.

Mikrofirmy mają z tej puli otrzymać do 3 mld zł, małe przedsiębiorstwa do 5 mld zł, zaś średnie i duże - od 25 do 27 mld zł.

 - Za te firmy odpowiedzialność bierze państwo polskie. Ratujemy miejsca pracy. Całe branże mogłyby być zmiecione, gdyby nie te rozwiązania w ramach Tarczy 2.0. - powiedział Morawiecki.

- To są środki finansowe z budżetu państwa polskiego, wypracowane w wyniku uzdrowienia finansów publicznych w poprzednich czterech latach. Część naszych programów musi notyfikować Komisja Europejska - dodał.

- Dziś potrzebne jest ratowanie branż w najtrudniejszej sytuacji, a w 2021 wspieranie przedsiębiorców pod względem inwestycyjnym, gospodarczym i biznesowym, a także pracowników, by Tarcza Finansowa 2.0 okazała się jak najbardziej skutecznym mechanizmem - powiedział.

Premier zapowiedział również, że prognozuje się, iż Polska będzie miała najmniejszy spadek PKB wśród wszystkich krajów europejskich dotkniętych koronawirusem.

- Wielka Brytania będzie miała najgłębszy spadek gospodarki od 300 lat. Są kraje, które nie miały takiego spadku gospodarki od około 100 lat. To pokazuje głębię tego kryzysu gospodarczego. W tej perspektywie analizujemy nasze instrumenty finansowe. Przede wszystkim chcemy ratować miejsca pracy - powiedział szef rządu.

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.