Bruski: Jak zbudujemy, to będziemy się martwić. Umowa na budowę Astorii podpisana
fot. Anna Kopeć
Ratusz podpisał z firmą Alstal umowę na budowę olimpijskiego basenu przy ul. Królowej Jadwigi. Inwestycja pochłonie prawie 100 milionów złotych. Obiekt ma być gotowy na początku 2020 roku.
Inne z kategorii
Świąteczny Festiwal ART MINTAKA 2024 [ZAPROSZENIE]
Bydgoski weekend - kalendarz wydarzeń. Bądź na bieżąco
Nowa Astoria ma być nowoczesnym obiektem wielofunkcyjnym z głównym basenem o wymiarach olimpijskich (25x50 m), głębokości od dwóch do sześciu metrów i ruchomym dnem, które pozwoli wydzielać miejsce do nauki pływania. Poza tym będą m.in. sauny, szatnie, siłownia, hala rozgrzewkowa. Widownia zaplanowana jest na 450 miejsc. Przy obiekcie wybudowany zostanie parking na 80 miejsc i trzy miejsca dla osób niepełnosprawnych. Będą tam też mogły zaparkować dwa autokary.
Dziś (30 lipca) w ratuszu podpisano umowę z wykonawcą, firmą Alstal, która w przetargu przedstawiła najtańszą ofertę. Inwestycja pochłonie niemal 100 milionów złotych. To o 13 milionów więcej niż zakładał budżet. Jedną czwartą kosztów pokryje Ministerstwo Sportu. Projekt otrzymał pozytywne opinie związku pływackiego na organizację zawodów i spełnia normy, które pozwalają na rozgrywanie imprez międzynarodowych w m.in. pływaniu, piłce wodnej i pływaniu synchronicznym.
Podczas okolicznościowej konferencji prasowej prezydent miasta Rafał Bruski nie potrafił odpowiedzieć na pytanie, „o organizację jakich zwodów w pierwszej kolejności ubiegać się będzie Bydgoszcz”. – Zbudujemy, to będziemy się martwić – oświadczył jedynie.
fot. Anna Kopeć
Wiceprezes Kujawsko-Pomorskiego Związku Pływackiego Sławomir Gawinecki wyraził nadzieję, że dzięki basenowi o wymiarach olimpijskich pływacy, którzy osiągają sukcesy w kategoriach dziecięcych i młodzieżowych, nie będą uciekać z Bydgoszczy. – Teraz wyjeżdżają do Olsztyna, Gorzowa czy Szczecina, bo wszędzie w dużych miastach takie obiekty już są - mówił. - Być może nawet powołamy klub akademicki.
fot. Anna Kopeć
Dyrektor Wydziału Inwestycji Miasta Mirosław Jagodziński, wyliczając szczegółowo, co znajdzie się w budynku i wokół Astorii, powiedział: „w obiekcie będzie mogło przebywać jednocześnie około tysiąca osób, z czego na trybunach prawie 500”. Oznacza to, że Astoria będzie basenem z najmniejszymi trybunami spośród innych obiektów tego typu wybudowanych w ostatnich latach w Polsce.
Kontrowersje wokół liczby miejsc na trybunach nowej Astorii
1 sierpnia wykonawca przejmie plac budowy. Prezydent Bruski zapowiedział, że równolegle rozpoczną się prace nad zagospodarowaniem pozostałych terenów przy Astorii, aż do skateparku przy ul. Unii Lubelskiej. Maja tam być tereny rekreacyjne wraz z otwartym basenem i stanica dla kajakarzy. – We wrześniu i październiku powinny odbyć się konsultacje społeczne, a potem do pracy przystąpią projektanci – zapowiedział prezydent.