Wydarzenia 15 sie 22:26 | Redaktor
Bydgoscy Patrioci upamiętnili rocznicę Bitwy Warszawskiej

fot. Bydgoscy Patrioci, nadesłane

Uroczystości przy grobie gen. Aleksandra Karnickiego, uczestnika wojny polsko-bolszewickiej, były częścią obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej zorganizowanych przez Bydgoskich Patriotów.

W niedzielę (15 sierpnia) w Święto Wojska Polskiego Bydgoscy Patrioci spotkali się przy grobie rodzinnym Karnickich na cmentarzu Komunalnym przy ul. Kcyńskiej.

Generał Aleksander Karnicki urodził się 30 bądź 31 stycznia 1867 r. w Łowiczu. Od 1890 roku był absolwentem Szkoły Kawalerii w Twerze. Do 1914 roku pełnił służbę w pułkach zlokalizowanych w Azji, następnie po wybuchu I wojny światowej objął dowództwo 2. Zaamurskiego Pułku Konnego, walczącego na froncie wschodnim. W 1917 roku Karnicki został awansowany do stopnia generała – porucznika, do grudnia 1917 roku stał na czele Kaukaskiej Dywizji Kawalerii.

Od lutego do czerwca 1918 roku służył w Wojsku Polskim jako zastępca dowódcy I Korpusu Polskiego w Rosji. Po zakończeniu I wojny światowej oraz rozwiązaniu I Korpusu Polskiego gen. Karnickiego mianowano Generalnym Inspektorem Kawalerii. Podczas wojny polsko-bolszewickiej wykazał się zmysłem dowódczym, gdyż stał na czele tzw. Grupy gen. Karnickiego na Wołyniu ( maj-czerwiec 1919) oraz VIII Brygady Kawalerii. W lipcu 1919 roku decyzją Józefa Piłsudskiego gen. Karnicki został szefem Polskiej Misji Wojskowej, działającej przy armii gen. Denikina w Rosji. Od marca 1920 roku Karnicki był przydzielony do Centralnej Stacji Zbornej w Warszawie. W 1921 roku przeszedł w stan spoczynku, po czym wyjechał razem ze swoją rodziną do Bydgoszczy. W okresie dwudziestolecia międzywojennego gen. Karnicki będący w stanie spoczynku aktywnie działał w stowarzyszeniach kombatanckich. W swoim bydgoskim domu często gościł wysoko postawionych wojskowych m.in. gen. Józefa Dowbór –  Muśnickiego. Po wybuchu II wojny światowej rodzina Karnickich została przesiedlona i musiała przenieść się na tereny Generalnego Gubernatorstwa, dlatego też generał zamieszkał w Kutnie, gdzie zmarł 12 bądź 13 listopada 1943 roku.

Generał Karnicki został pochowany na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kcyńskiej w Bydgoszczy. Decyzją Prezesa IPN jego grób został wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski pod nr 2420.

Po uroczystościach na cmentarzu Komunalnym uczestnicy wydarzenia wzięli udział w Mszy św. w parafii pw. św. Andrzeja Boboli (plac Kościeleckich).

Święto Wojska Polskiego obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, nazywanej także „Cudem na Wisłą”, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Tego samego dnia przypada uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Informacja o gen. Karnickim: Instytut Pamięci Narodowej

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor