Wydarzenia 17 gru 2018 | mk
Bydgoscy wolontariusze roku. Tytuły przyznane [ZDJĘCIA Z GALI]

fot. Anna Kopeć

Są harcerzami, pracują z niepełnosprawnymi, angażują się w zbiórki dla potrzebujących. W Bydgoskim Centrum Organizacji Pozarządowych uhonorowani zostali dziś (17 grudnia) starsi i młodsi, w różny sposób działający na rzecz innych.

– Wolontariat to piękna działalność, niezwykla potrzebna w naszym mieście i w każdym miejscu na świecie – mówiła wiceprezydent Iwona Waszkiewicz, dziękując wolontariuszom za ich bezinteresowną pomoc.

Tytuły Bydgoski Wolontariusz Roku przyznawane są tym, którzy wykazali się największą aktywnością wolontariacką. Tym razem do konkursu zgłoszono 35 osób w czterech kategoriach: opiekun wolontariatu, wolontariusz dorosły, młodzieżowy i dziecięcy.

Laureatką pierwszego tytułu została Helena Feldheim z kujawsko-pomorskiego oddziału Ligi Kobiet Polskich. Ma za sobą 26 lat działności wolontariackiej, stworzyła w województwie cztery warsztaty terapii zajęciowej, organizowała m.in. dni godności osób z niepełnosprawnością.

– Być wolontariuszem tzn. lubić to, co się robi. Pomagając innym, pomagasz sobie – mówiła cytują hasło powtarzane w jej organizacji. Nadal wyjeżdża z osobami niepełnosprawnymi i cieszy się ze współpracy z ich rodzicami. – Najpiękniejszą sprawą jest dla mnie to, że jestem prababcią. Czworo wnuków, dwoje prawnuków – pochwaliła się na koniec.

fot. Anna Kopeć

Tytuł wolontariusza roku w kategorii dorosłych przyznano Helenie Karabasz z Hufca ZHP Bydgoszcz Miasto. Od 19 lat podejmuje się pracy wolontariackiej, jest harcerką od 1945 roku. – Na naszej harcerskiej drodze spotykamy dzieci, młodzież, dorosłych, chorych, samotnych. Wolontariat nie polega tylko na tym, żeby pomóc materialnie, ale miłością, uściskiem, słowem – podkreśliła.

W kategorii „Wolontariusz młodzieżowy” tytuł otrzymała Marika Jarecka ze stowarzyszenia „Podaj rękę”, udzialająca się m.in. w świetlicy działającej przy Schronisku dla Bezdomnych Kobiet i Matek z Dziećmi. Jest wychowanką Bursy nr 1 im. Małgorzaty Szułczyńskiej w Bydgoszczy. – Chcę podziękować wychowawcom z bursy, bo to dzięki nim się rozwijam – mówiła.

fot. Anna Kopeć

Najmłodszym uhonorowanym został Wojciech Siwa, wolontariusz w SP nr 38 im. Zdobywców Wału Pomorskiego w Bydgoszczy, od trzech lat angażujący się w rozmaite zbiórki na rzecz potrzebujących.

fot. Anna Kopeć

Członkowie kapituły konkursu wyróżnili także:

 - w kategorii opiekun wolontariatu: Małgorzatę Kunicką (opiekunkę wolontariatu w Zespole Szkół Gastronomicznych im. Jarosława Iwaszkiewicza), Przemysława Wieczorka (opiekuna wolontariatu w Bursie nr 1), 

- w kategorii wolontariusz dorosły: Mariusza Ochęduszkę (wolontariusza w Stowarzyszeniu „Rodzina Miłości Ofiarnej” przy Parafii pw. Zmartwychwstania Pańskiego), Pawła Marcha (wolontariusza w Stowarzyszeniu Ars Athletica)

- w kategorii wolontariusz młodzieżowy: Paulinę Włoch (wolontariuszkę w Bursie nr 1 im. Małgorzaty Szułczyńskiej), Adriannę Nowicką (wolontariuszkę w Pałacu Młodzieży).

- w kategorii wolontariat dziecięcy - Aleksandrę Zielińską (wolontariuszkę w Zespole Szkół nr 19), Zofię Fluder (wolontariuszkę w SP nr 28), Szymona Ciechackiego (wolontariusza w SP nr 66)

fot. Anna Kopeć

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali podziękowania. Galę uświetnił występ Maksymiliana Łapińskiego, uczestnika „The Voice od Poland”.

Konkurs „Bydgoski Wolontariusz Roku” organizowany jest od 2003 roku w związku z obchodzonym 5 grudnia Międzynarodowym Dniem Wolontariatu.

mk Autor