Wydarzenia 21 gru 2021 | mk
Bydgoskie twisty będą jeździć po Wrocławiu. Umowa podpisana!

fot. PESA Bydgoszcz SA

Co najmniej 24 tramwaje, warte 204 mln zł, PESA dostarczy do stolicy Dolnego Śląska. Firma dostosuje do potrzeb Wrocławia model Twist. – Dzięki zastosowanym rozwiązaniom będzie jednym z najcichszych tramwajów w Polsce – mówi Marcin Grzyb, dyrektor sprzedaży lekkich pojazdów szynowych PESA Bydgoszcz.

– Rozwój komunikacji miejskiej, a co za tym idzie, rewolucja taborowa, jest dla mnie sprawą priorytetową – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Dodaje, że Miasto jest w trakcie realizacji innego kontraktu, na dostawę 46 tramwajów. Z Bydgoszczy na razie zamówiono 24, co łącznie daje 86 nowych pojazdów, za blisko 710 mln złotych. 

Wrocławski MPK może rozszerzyć podstawowe zamówienie od PESA (warte 204 mln zł) o kolejne 16 pojazdów. Jeśli się na to zdecyduje, zapłaci w sumie ponad 337,5 mln złotych.

Tramwaje będą niskopodłogowe, klimatyzowane, o długości blisko 29 m, z udogodnieniami dla osób z niepełnosprawnościami. – Cieszymy się, że polski producent stanie się częścią naszej trwającej taborowej rewolucji (…) – mówi prezes MPK Krzysztof Balawejder. – PESA pomoże nam zastąpić swoimi nowoczesnymi konstrukcjami nasze najstarsze, dwuwagonowe tramwaje, pochodzące jeszcze z poprzedniej epoki.

PESA w 2015 roku dostarczyła Wrocławiowi kilka tramwajów; kolejne będę skonstruowane specjalnie z myślą o tym mieście. – Zastosowane w tych pojazdach rozwiązania to suma naszych doświadczeń, a przypomnę, że dostarczyliśmy do tej pory do wielu polskich i europejskich miast ponad 800 tramwajów – zaznacza Krzysztof Zdziarski, prezes PESA Bydgoszcz SA. – Twist dla Wrocławia dzięki zastosowanym rozwiązaniom będzie jednym z najcichszych tramwajów w Polsce. Wyposażyliśmy go także w system odzyskiwania energii i baterie umożliwiające jazdę w przypadku braku zasilania z sieci – dodaje Marcin Grzyb, dyrektor Sprzedaży Lekkich Pojazdów Szynowych PESA Bydgoszcz.

PESA Bydgoszcz dostarczyła do tej pory ponad 800 tramwajów do kilkunastu polskich i europejskich miast. W tej chwili realizuje produkcję tramwajów dla Jassy w Rumunii, Sofii, Torunia i Chorzowa.

– Twisty PESA dostarczone w 2015 roku były pierwszymi w pełni niskopodłogowymi tramwajami we Wrocławiu. Mieszkańcy polubili je i chwalili za komfort podróżowania, ale były to także pierwsze tramwaje z gniazdami usb do ładowania urządzeń mobilnych czy specjalnym systemem zapachowym. Wyróżniały się również, zastosowanym po raz pierwszy w  Polsce w pojazdach komunikacji publicznej, eleganckim, metalicznym lakierem zewnętrznym, który jeszcze bardziej podkreślał ich nowoczesny design – chwali się bydgoska firma.

Na podstawie komunikatu PESA Bydgoszcz SA

Zdjęcia i wizualizacja: PESA Bydgoszcz SA

mk Autor