Wydarzenia 9 gru 2017 | Marta Kocoń
Bydgoszcz ma nowe sanktuarium

Wczoraj (8 grudnia) kościół Matki Bożej Fatimskiej na Wyżynach otrzymał status sanktuarium. Jest siódmym sanktuarium w diecezji bydgoskiej.

Decyzja została ogłoszona podczas uroczystej konsekracji kościoła. Bydgoska parafia świętowała wczoraj swoje 25-lecie, sam kościół jest jednak młodszy: budowa rozpoczęła się w 1998 roku. Jej zwieńczeniem była właśnie konsekracja. Aktu namaszczenia ścian i ołtarza – oznaczającego przeznaczenie tej przestrzeni na szczególną służbę Bożą – dokonali ks. bp Jan Tyrawa, bydgoski ordynariusz, a także abp Jan Romeo Pawłowski z Watykanu i abp Tomasz Peta z Kazachstanu.

– Świat jest placem budowy, a my jesteśmy posłani, by ciągle budować w oparciu o wartości, które odczytujemy z przesłania Jezusa Chrystusa – mówił podczas kazania bp Tyrawa, nawiązując do etapów budowania kościoła.

Podczas Mszy św. został odczytany dekret, mocą którego kościół na Wyżynach otrzymał status sanktuarium. Oznacza to, że został on uznany za miejsce wyjątkowe, chętnie odwiedzane przez pielgrzymów, którzy mają zostać tutaj otoczeni szczególną opieką duszpasterską. Kustoszem sanktuarium ma być każdorazowy proboszcz parafii.

 Obecny proboszcz, ks. Józef Orchowski, dziękował parafianom i wszystkim, którzy przyczynili się do zbudowania kościoła. Podarował też pierwsze wotum: złote serce otoczone cierniem. – Złote serce oznacza miłość. Matka o złotym sercu objawiła się w Beauraing i tam odbiera cześć. A ta o sercu okolonym cierniem odbiera cześć w Fatimie – i u nas – mówił proboszcz parafii Matki Bożej Fatimskiej.

 Nowe sanktuarium jest siódmym w diecezji bydgoskiej, piątym w samej Bydgoszczy. Pozostałe to: Sanktuarium Matki Bożej Pięknej Miłości (katedra), Sanktuarium Nowych Męczenników (parafia pw. Św. Polskich Braci Męczenników, Wyżyny), Sanktuarium Królowej Męczenników Kalwaria Bydgoska – Golgota XX wieku (parafia pw. Matki Bożej Królowej Męczenników, Fordon), Sanktuarium Zawierzenia (Piaski). Pozostałe sanktuaria diecezji znajdują się w Górce Klasztornej i Kcyni.

W trwającym roku obchodów stulecia objawień w Fatimie kościół na Wyżynach jest także Kościołem Jubileuszowym. Do końca roku można tu uzyskać odpust zupełny.

 

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji