Wydarzenia 25 paź 10:07 | Redaktor
Bydgoszcz na Camino de Santiago – uroczyste otwarcie Drogi Bydgoskiej [PROGRAM]

mat. organizatora

W sobotę, 28 października zapraszamy na uroczyste otwarcie Bydgoskiej Drogi świętego Jakuba, która jest częścią Camino de Santiago. Wydarzenie rozpocznie Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Biskupa Krzysztofa Włodarczyka o godz. 11.00 w Bazylice św. Wincentego à Paulo. Zaraz po Mszy świętej oficjalne otwarcie szlaku i konferencja „Camino znaczy droga”. Po tych wydarzeniach chętni indywidualnie wyruszą na szlak.

Camino de Santiago, czyli Droga św. Jakuba, to najdłuższy pielgrzymkowy szlak Europy. Prowadzi do Santiago de Compostela, hiszpańskiego miasta, w którym jak mówi tradycja, znajduje się grób św. Jakuba Apostoła Starszego. Szlaki do grobu św. Jakuba oznaczone są charakterystyczną muszlą lub żółtą strzałką. Przemierzają je osoby różnych wyznań i kultur, osoby wierzące i poszukujące z całej Europy, a nawet z innych kontynentów.

Dróg do Santiago jest wiele, prowadzą między innymi przez Hiszpanię, Portugalię, Francję, Niemcy, Austrię, Szwajcarię i Polskę. W naszym kraju pielgrzymi mają do wyboru trzy transgraniczne trasy: Pomorską Drogę św. Jakuba, która biegnie wzdłuż wybrzeża, Drogę św. Jakuba Via Regia na południu naszego kraju i Camino Polaco, biegnące od granicy z Litwą do Mogilna. Droga Bydgoska jest alternatywną trasą łączącą Drogę pomorską z Camino Polaco i biegnie od Bydgoszczy, przez Brzozę, Lubostroń, Barcin i Pakość aż do Mogilna. W Mogilnie łączy się z Drogą Wielkopolską prowadzącą dalej do granicy z Niemcami, a docelowo właśnie do Santiago. Pomysł przebiegu tej drogi powstał w środowisku bydgoskich caminowiczów w porozumieniu z księdzem Proboszczem bazyliki św. Wincentego a Paulo. Wytyczenie i oznakowanie tego szlaku nastąpiło w ramach współpracy między Bractwem św. Jakuba Apostoła w Toruniu, a Oddziałem PTTK przy Klubie Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy. Prace dofinansowane zostały z budżetu Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Program uroczystości:

 • Msza święta w Bazylice św. Wincentego a Paulo w Bydgoszczy
 • Poświęcenie figury św. Jakuba
 • Otwarcie drogi i modlitwa za pielgrzymów przed kościołem
 • Konferencja o Camino w Auli Świętego Krzyża
  1. Camino znaczy droga (ks. prof. Piotr Roszak)
  2. Drogi w Kujawsko-Pomorskiem na tle dróg w Polsce (Jerzy Kalinowski)
  3. Od progu własnego domu do Santiago (Franciszek Rutkowicz)
  4. Województwo Kujawsko-Pomorskie w Federacji (Piotr Całbecki – Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego)
 • Indywidualne wyjście na szlak

Razem z Bractwem Świętego Jakuba z Torunia, które jest współorganizatorem całego wydarzenia, do wzięcia udziału w Eucharystii i konferencji zapraszamy parafian i mieszkańców naszego miasta, w tym wszystkich miłośników dróg Camino. W uroczystościach towarzyszyć nam będą zaproszeni goście, w tym reprezentacje parafii i miast, przez które prowadzi Droga Bydgoska.

 

mat. prasowe

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor