Wydarzenia 13 maj 2017 | Marta Kocoń
Bydgoszcz otwiera się na gospel

Warsztaty zakończą się w niedzielę (14 maja) finałowym koncertem w kościele Jezuitów (na zdjęciu koncert w ubiegłym roku) / materiały organizatorów

– Gospel to żywa, śpiewana Ewangelia – mówi Zuzanna Pradela prowadząca w Bydgoszczy Gospelowe Warsztaty Uwielbienia. W ten weekend klub Altruist pod bazyliką znów napełni się radosnym śpiewem.

Pierwsze warsztaty rok temu zgromadziły w podziemiach bazyliki ponad sto osób chcących uczyć się uwielbiania Boga śpiewem. Podobnie jak poprzednio, zajęcia w klubie Altruist poprowadzą profesjonalni muzycy, z Zuzanną Pradelą, „Gospel mamą”, na czele. Dyrygentce licznych chórów i zespołów i prowadzącej Międzynarodowe Warsztaty Gospel w Bielsku-Białej pomogą córki, Diana i Sara Pradella, tak jak mama, wykształceni muzycy.

Gospelowe warsztaty to jednak coś więcej niż praca nad własnym głosem. – Nie chodzi wyłącznie o nauczenie się piosenek i wykonanie ich z emocjami. Warsztaty mają rozbudzać w nas wrażliwość na przesłanie danej piosenki, na to, czy umiem się nią modlić – mówi Zuzanna Pradela.

Wtórują jej uczestniczki zajęć: – Kto śpiewa, dwa razy się modli, a kto fałszuje, ponoć trzy razy. Nie jest najważniejsze, by każda nutka była idealna – śmieją się Anna Pugesek i Henryka Miłoch. – Otwartość, chęci i wiara liczą się w gospel bardziej niż perfekcyjne wykonanie. I dodają: – Cieszymy się, że Bydgoszcz, w której muzyka od dawna zajmuje ważne miejsce, otworzyła się na tę formę modlitwy. Bo gdzie jak nie u nas gospel powinien rozkwitać?

Doświadczenie ubiegłego roku pozwoliło zadbać o kilka zmian. – Zyskaliśmy duchowego opiekuna – będzie nim ks. Marcin Cytrycki, duszpasterz akademicki z Opola – wyjaśnia Janusz Stanecki, jeden z organizatorów wydarzenia. A zmiany muzyczne? – Poszerzyliśmy skład instrumentalny o kwartet smyczkowy. Nowością będzie udział zespołu ewangelizacyjnego Tehillah (z aram. uwielbienie), który powstał jako owoc poprzednich warsztatów, a obecnie pracuje nad pierwszą płytą.

Warsztaty zakończą się w niedzielę 14 maja finałowym koncertem w kościele Jezuitów (początek o godz. 20.00).

Gospelowe warsztaty przygotowują też do innego wydarzenia – ewangelizacyjnego koncertu na Wyspie Młyńskiej. To właśnie ubiegłoroczny koncert był impulsem do zorganizowania pierwszych warsztatów gospel. – Jako diakonia ewangelizacyjna Ruchu Światło-Życie zostaliśmy poproszeni o przygotowanie wydarzenia na wyspie od strony muzycznej – wyjaśnia Janusz Stanecki. – Pomyśleliśmy, że warto zebrać grupę chętnych i przeprowadzić dla niej warsztaty. Mamy nadzieję, że podobnie jak w ubiegłym roku, na wyspie zbierzemy minimum 50-osobową scholę.

Tym razem koncert na Wyspie Młyńskiej odbędzie się w przeddzień Bożego Ciała, 14 czerwca. To okazja, żeby z wartościowym przekazem dotrzeć do szerokiego grona odbiorców. – Kiedy wychodzimy w teren, jest szansa, że ktoś usłyszy muzykę z daleka – może przyjdzie, nawet z ciekawości. Myślę, że inicjatywa jest bardzo dobra – oby Pan Bóg temu pobłogosławił – mówiła „Gospel mama”.

Marta Kocoń

Marta Kocoń Autor

Sekretarz Redakcji