Bydgoszcz świętowała urodziny. Koncert i laury dla zasłużonych
fot. Bydgoszcz.pl
Urodzinowemu koncertowi miasta tradycyjnie towarzyszyło uhonorowanie artystów, naukowców, studentów i społeczników związanych z Bydgoszczą. Laur Andrzeja Szwalbego otrzymał Jerzy Derenda, a przyznany po raz pierwszy Laur Rejewskiego – Magdalena Fularczyk-Kozłowska.
Inne z kategorii
Karol Kus wystąpi w bydgoskiej Światłowni [ZAPROSZENIE]
40 lat Akademii Medycznej i 20 lat Collegium Medicum UMK – ważne jubileusze w Bydgoszczy
673. urodziny Bydgoszczy świętowano w środę (17 kwietnia) okolicznościowym koncertem w Filharmonii Pomorskiej. Dla mieszkańców zaśpiewało Tre voci - polskie trio muzyczne, wykonujące muzykę klasyczną i pop operową.
Uroczystość była jednak przede wszystkim okazją do uhonorowania zasłużonych osób.
– Rok 2019 to Rok Wolności – rok ważnych rocznic, ale też okazja do uhonorowania bydgoszczan, którzy w sposób szczególny zapisali się w historii miasta. Dziś po raz pierwszy chcemy uhonorować Mariana Rejewskiego, wybitnego matematyka i kryptologa – wręczając Laur Mariana Rejewskiego – mówił prezydent Rafał Bruski.
Laureatką pierwszego Lauru Mariana Rejewskiego została Magdalena Fularczyk-Kozłowska, dwukrotna medalistka olimpijska, w tym złota – z Rio de Janeiro z 2016 roku, mistrzyni świata i Europy. Zawodniczka Lotto-Bydgostia Bydgoszcz w styczniu tego roku zakończyła sportową karierę.
Relację z benefisu wioślarki czytaj: Odkładam wiosła na kołek
fot. Bydgoszcz.pl
Laur Andrzeja Szwalbego przyznawany za całokształt pracy i dorobku, zasługi, które podniosły znaczenie Bydgoszczy w kraju lub za granicą, za dokonania i otwarcie nowych perspektyw rozwoju otrzymał Jerzy Derenda, prezes Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy. W 2019 roku przypada jego podwójny jubileusz - 50-lecie pracy zawodowej oraz 20-lecie działalności w roli prezesa TMMB.
Nagrodę Naukową Prezydenta Miasta otrzymał fizyk, prof. dr hab. Yuriy Zorenko z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Jest organizatorem prestiżowych konferencji naukowych EURODIM. Autor 2 patentów i jednego zgłoszenia patentowego, przewodniczący dwóch komitetów organizacyjnych międzynarodowych konferencji, autor wielu publikacji w prestiżowych naukowych czasopismach.
Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta dostał dr Michał Dobrzyński, kompozytor i wykładowca na Wydziale Kompozycji, Teorii Muzyki i Reżyserii Dźwięku Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W 2017 uzyskał stopień doktora w dyscyplinie artystycznej – kompozycja. Należy do grona twórców młodego pokolenia wyłonionych przez Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego do programu „Młodzi kompozytorzy w hołdzie Fryderykowi Chopinowi”. W marcu zeszłego roku w Wiedniu, na zaproszenie prof. Theodora Kanitzera, została prawykonana najnowsza kompozycja doktora Michała Dobrzyńskiego przez legendarnego skrzypka – prof. Edwarda Zienkowskiego i pianistkę Natalię Rehling.
fot. Bydgoszcz.pl
Wśród wyróżnionych były także autorki najlepszych prace dyplomowych związanych z Bydgoszczą:
Patrycja Knap, autorka powstałej na UTP pracy magisterskiej pt. „Projekt architektoniczny Centrum Ginących Zawodów Rzemieślniczych w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy”, oraz Natalia Wanecka, autorka powstałej na Politechnice Gdańskiej pracy inżynierskiej pt. „Studium kierunków rozwoju sieci tramwajowej w Bydgoszczy”.
Stypendia artystyczne otrzymali: Karolina Orsik-Sauter - nauczycielka akademicka, uczestniczka studiów doktoranckich na bydgoskiej Akademii Muzycznej. Instrumentalistka o specjalności altówka. Ważnym polem jej aktywności jest kameralistyka smyczkowa, gra w zespole „New Music Quartet”, oraz Tadeusz Oszubski – pisarz, publicysta, dziennikarz, działacz kultury. Swoją literacką pracą od lat promuje Bydgoszcz w kraju. Wielokrotnie nagradzany w konkursach literackich.
Stypendia naukowe otrzymała Dominika Płaczek - studentka Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego, za wybitne osiągnięcia naukowe, zdobyte nagrody i wyróżnienia. Jej działalność naukowa obejmuje projektowanie i budowę stanowisk badawczych. Realizuje własny projekt badawczy, który zajął 1. miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Kół Naukowych w kategorii badania naukowe. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, ma 3 zgłoszenia patentowe.
Drugą stypendystką została Sara Wienczek - studentka klasy akordeonu i Instrumentalistyki Akademii Muzycznej. Laureatka należy do najwybitniejszych studentów uczelni: jest zdobywczynią wielu nagród i wyróżnień muzycznych, w tym pierwszej nagrody na 43. International Accordion Competition 2018 w Chorwacji oraz pierwszej nagrody na 3. North International Music Competition w Szwecji. Obiektem jej zainteresowań badawczych są twórczość Pawła Sławińskiego oraz tworzenie transkrypcji.
źródło: Bydgoszcz.pl