Wydarzenia 16 lip 2022 | ak
Bydgoszczanie nie zawiedli. Przyszli na Wyspę Młyńską, by oddać krew [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

„Bo tętni w nas dobro” - pod takim hasłem odbyła się zbiórka krwi zorganizowana w sobotę (16 lipca) na Wyspie Młyńskiej przez Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Bydgoszczy.

Sobotnia akcja była doskonałą okazją, by dowiedzieć się więcej o idei honorowego krwiodawstwa, zrobić pamiątkowe zdjęcie na tle wyjątkowej instalacji i promować oddawanie krwi.

Mimo niesprzyjającej pogody mieszkańcy Bydgoszczy nie zawiedli, i chętnie podzielili się z potrzebującymi najcenniejszym darem jakim jest krew.

- Pogoda mnie nie odstraszyła, przyjechałam rowerem. Krew oddaję już szósty rok, mój tata oddawał i ja też oddaję. To już chyba rodzinna tradycja - mówi mieszkanka Bydgoszczy, pani Anna. I chwali się otrzymanym w zamian za krew ekwiwalentem. - Dostałam coś słodkiego, są tu m. in. czekoladki i koszulka - wylicza. 

Wszyscy chętni mogli oddać krew w krwiobusie; przewidziano też stoisko informacyjne, gdzie można było dowiedzieć się, jak zostać honorowym krwiodawcą.

Dla najmłodszych przygotowano warsztaty, podczas których własnoręcznie wykonywali pamiątkowe gadżety.

fot. Anna Kopeć

Krew mogą oddawać osoby pełnoletnie, które nie przekroczyły 65. roku życia, czują się zdrowe (z możliwości oddania krwi dyskwalifikują czasowo lub stale przyjmowane leki, choroby przewlekłe lub wykonane zabiegi), ważą co najmniej 50 kilogramów – i pragną pomóc drugiemu człowiekowi.

Informacje o tym, kto nie może oddawać krwi oraz jak przygotować się do oddania są  szczegółowo przedstawione na stronie RCKiK: rckik-bydgoszcz.com.pl/ 

Centrum w Bydgoszczy mieści się przy ul. Markwarta 8, w poniedziałki, wtorki, środy i piątki jest czynne w godzinach 7.30–15.00, w czwartki – do 17.30, w soboty – od 8.00 do 12.00.

 

ak Autor