Wydarzenia 17 sty 21:03 | mk
Były poseł Kukiz'15 Paweł Skutecki dołączył do Solidarnej Polski

Paweł Skutecki/fot. Anna Kopeć, archiwum

W poniedziałek (17 stycznia) otwarto w Bydgoszczy biuro posła Solidarnej Polski Mariusza Kałużnego. Podczas konferencji ogłoszono, że do partii dołączył były poseł Kukiz’15 i Konfederacji, Paweł Skutecki. – Dla mnie to był wybór jedyny i oczywisty – mówił.

Nowe biuro mieści się przy ul. Wełniany Rynek 5. – Ogromnie się cieszę, że zawitałem do Bydgoszczy. Co prawda jestem posłem okręgu toruńskiego, ale okręg bydgoski jest od niego o krok, a jako poseł staram się działać dla całego kujawsko pomorskiego, dla całego regionu – mówił poseł Mariusz Kałużny. 

– To biuro ma być przekaźnikiem między społeczeństwem Bydgoszczy a strukturami Solidarnej Polski. Pozwoli nam regularnie się spotykać, działać aktywnie – tłumaczył szef bydgoskich struktur partii Ireneusz Stachowiak.

Podczas konferencji poinformowano, że szeregi ugrupowania zasilił były poseł Kukiz’15 i Konfederacji, Paweł Skutecki. – Przez całą kadencję działałem w dwóch obszarach: w kwestii alienacji rodzicielskiej i tego wszystkiego, co się dzieje z dzieckiem po rozstaniu rodziców, a właśnie trafia do Sejmu kolejna wersja zmian w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Chcę mieć na to wpływ – tłumaczył swoje pobudki.

–  Drugi temat jest bardziej pilny. Moim zdaniem, patrząc na to, jak wygląda dzisiaj scena polityczna, Solidarna Polska jest gwarantem tego, że nasze prawa obywatelskie nie będą nam odebrane w kontekście segregacji sanitarnej, która jest możliwa, która w wielu krajach świata, Europy, jest już faktem. W Polsce jeszcze nie, tylko dlatego, że SP mówi jasno, że wyżej są prawa obywatela i pacjenta, niż niektórzy sądzą – twierdził. – Bardzo się cieszę, że będę mógł znów współpracować z ludźmi, z którymi współpracowałam w parlamencie – dodał. 

Otwarcie biura i współpraca z Pawłem Skuteckim mają też wzmocnić pozycję Solidarnej Polski w regionie i jej wpływ na politykę lokalną. – Może pozwoli nam częściej zabierać głos w sprawach ważnych dla mieszkańców Bydgoszczy – mówił Stachowiak. I dodał: – Prezydent Rafał Bruski nie jest dobrym prezydentem, jest prezydentem partyjnym.

Wskazał, że działania włodarza są często upolitycznione, wymierzone w rząd.

– Tworzymy w Bydgoszczy bardzo ciekawą inicjatywę, zupełnie apolityczną: samopomoc mieszkańców. Już ponad tysiąc osób działa sprawnie w wolontariacie sąsiedzkim. Chcemy to rozwijać. Wydaje mi się, że wsparcie, połączenie tego z koncepcją polityczną, będzie wskazane – mówił Skutecki. – Bydgoszczanie wyrastają z tego, że bez polityki trudno mówić o jakimś rozwoju społecznym, że gdzieś na końcu ta polityka jest. Solidarna Polska jest wyborem moim zdaniem oczywistym, na dzisiaj najlepszym – zakończył.

Paweł Skutecki jest bydgoszczaninem; od 2008 do 2012 r. działał w Unii Polityki Realnej. W 2011 r. kandydował do Sejmu z listy Kongresu Nowej Prawicy, cztery lata później uzyskał mandat z ramienia Kukiz’15. W 2019 r. wystąpił z klubu poselskiego swojego ugrupowania, przystępując następnie do koła poselskiego Konfederacji Wolność i Niepodległość.

Jest związany z ruchem antyszczepionkowym. W wyborach w 2019 nie uzyskał poselskiej reelekcji z ramienia Konfederacji. W 2020 został p.o. redaktora naczelnego „Naszej Polski” i redaktorem portalu internetowego tego czasopisma.

mk Autor