Wydarzenia 11 wrz 18:51 | ak
Cenne odkrycie w Starym Fordonie

fot. Anna Kopeć

Podczas prac archeologicznych prowadzonych w ramach inwestycji w Starym Fordonie, archeolodzy odkryli tzw. grób skrzynkowy. W przyszłości będzie on wyeksponowany w obszarze rewitalizowanej płyty rynku.

Wydobyte na terenie płyty rynku w Starym Fordonie elementy to prawdopodobnie części tzw. grobu skrzynkowego. Elementy te zostały zabezpieczone i zdeponowane do czasu zakończenia inwestycji. W obszarze zrewitalizowanej płyty rynku  planowana jest ich ekspozycja.

W czasie prac archeolodzy dokonują coraz to nowyszych odkryć. Natrafiono m.in. na pozostałości po cmentarzu, fragmenty ceramiki, monety i szczątki zwierząt domowych. Znaleziska te, po zakończeniu inwestycji, razem ze sprawozdaniem z przeprowadzonego nadzoru i badań archeologicznych zostaną przekazane do Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy.  

Czytaj też: Rewitalizacja Starego Fordonu w toku [GALERIA]

***
Pomnik stojący na Rynku w Starym Fordonie upamiętnia mieszkańców Fordonu poległych i pomordowanych w latach 1939-1945. Powstał w 1959 roku. Ma formę stojącego prostopadłościanu. Zbudowano go z płyty i bloków kamiennych wykonanych z piaskowca. Zgodnie z projektem rewitalizacji został przesunięty o ok. 14 metrów bliżej kościoła. Wkrótce 5-metrowy obelisk będzie poddany renowacji. Po przenosinach tworzy całość wraz ze ścianą kościoła św. Mikołaja, gdzie męczeńską śmierć ponieśli burmistrz i mieszkańcy miasta.

W miejscu pomnika wybudowana zostanie fontanna. Będzie miała ona formę płytkiej, 5-centymetrowej niecki. Poziom płyty rynku i niecki będą połączone. Rozwiązanie to umożliwi, korzystanie z całej powierzchni placu przy wyłączonych dyszach lub wypełnienie pola całej niecki wodą. Na nowej płycie Rynku pojawią się też stylowe latarnie, ławki dużo zieleni oraz szereg innych rozwiązań podnoszących estetykę tego miejsca.

Fordon przez lata funkcjonował jako osobne miasteczko, dopiero w 1973 roku został włączony do Bydgoszczy. Do tego czasu ścisłe centrum Fordonu było zlokalizowane bliżej budynku obecnej synagogi. Dzisiejszy kościół na rynku z odkrywanym właśnie cmentarzem, znajdował się już na obrzeżach Fordonu. Rewitalizacja Rynku pochłonie 6 mln zł. Na przebudowa przyległych ulic oraz urządzenie terenów zieleni wraz z obiektami sportowo-rekreacyjnymi zabezpieczyliśmy kolejne 25 mln zł. 

źródło: bydgoszcz.pl

ak Autor