Wydarzenia 7 wrz 2017 | Wojciech Bielawa
Chcieli uhonorować Rejewskiego, więc nazwali pociąg Enigma

materiały PKP Intercity

PKP Intercity ogłosiło wyniki internetowego konkursu na nazwy pociągów. Decyzją pasażerów pociąg relacji Bydgoszcz - Warszawa będzie nazywał się Enigma.

Tegoroczny plebiscyt spółki PKP Intercity na 16 nazw pociągów cieszył się dużym zainteresowaniem podróżnych. W internetowym głosowaniu wzięło udział łącznie 78,5 tys. osób. Od 29 sierpnia do 4 września pasażerowie mogli oddawać głosy na propozycje nazw na profilu PKP Intercity na Facebooku. Partnerami akcji byli wojewodowie. To oni zaproponowali po trzy nazwy do wyboru.

Internauci mieli do wyboru trzy nazwy pociągu relacji Bydgoszcz – Warszawa: Enigma, Wyczółkowski i Gopło. Najwięcej – bo ponad 2 tys. głosów – padło właśnie na nazwę Enigma. Miała ona uhonorować Mariana Rejewskiego, który złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej.

Nazwa Enigma dla pociągu wzbudziła w Bydgoszczy duże kontrowersje. Intencja uhonorowania Mariana Rejewskiego była słuszna, jednak skończyło się wyniesieniem na piedestał niemieckiej maszyny szyfrującej. Zapytaliśmy w biurze prasowym PKP Intercity czy jest możliwa zmiana nazwy na np. Marian Rejewski? Czekamy na odpowiedź.

- Nie ma wątpliwości, że nazwa jest niefortunna. Jak sądzę nie było w tym złej woli, ale wyszło kiepsko. Zobaczymy czy da się w tej sprawie coś jeszcze zrobić – komentuje Łukasz Schreiber, poseł PiS.

Wojciech Bielawa

Wojciech Bielawa Autor

Redaktor prowadzący