Wydarzenia 14 sie 2018 | Redaktor
Chór Collegium Medicum UMK bezkonkurencyjny

fot. CM UMK

Na XIV Międzynarodowym Festiwalu i Konkursie Chóralnym SINGING WORLD im. Yurija Falika chór z CM UMK zdobył aż sześć wyróżnień, w tym nagrodę główną. W konkursie rywalizowali z zespołami z całego świata m.in. Rosji, Chin, Włoch, Izraela i Meksyku.

XIV Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Chóralny SINGING WORLD im. Yurija Falika odbywał się w dniach 3-8 sierpnia w Sankt Petersburgu. W wydarzeniu muzycznym uczestniczyło 40 zespołów chóralnych z całego świata, m.in. z Rosji, Kazachstanu, Łotwy, Izraela, Bułgarii, Holandii, Chin, Rumunii, Czech, Szwajcarii, Włoch i Meksyku. Jedynym zespołem reprezentującym Polskę był Chór Collegium Medicum UMK, prowadzony przez prof. Janusza Staneckiego.

Bydgoski chór wystąpił w trzech kategoriach: chóry mieszane, muzyka sakralna i muzyka współczesna. I w każdej z nich chórzyści kierunków medycznych zajęli pierwsze miejsce. Ponadto otrzymali nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie utworu patrona festiwalu – Yurija Falika. Następnie chór CM UMK wziął udział w dodatkowym konkursie o Grand Prix i to odznaczenie również zdobył. Dodatkowo szef chóru otrzymał nagrodę dla najlepszego dyrygenta festiwalu.

W historii chóru Collegium Medicum UMK nigdy wcześniej nie udało się zdobyć tylu najwyższych nagród podczas tego prestiżowego konkursu. Chór Collegium Medicum od wielu miesięcy przygotowywał się do udziału w konkursie. Przed wyjazdem odbyło się czterodniowe zgrupowanie, prowadzone przez prof. Janusza Staneckiego przy współudziale asystenta – Anny Kocent.

Chór wystąpił dodatkowo podczas dwóch koncertów festiwalowych w Katedrze Kazańskiej (jedno z najbardziej znaczących miejsc w St. Petersburgu) oraz w ewangelicko-luterańskim Kościele św. Marii.

Źródło: CM UMK

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor