Wydarzenia 17 maj 2018 | Redaktor
Dąb i kapsuła czasu na stulecie niepodległości

fot. Anna Kopeć

Dziś  (17 maja) przed Urzędem Wojewódzkim w Bydgoszczy posadzono dąb, który ma upamiętniać setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Obok zakopano kapsułę czasu.

- Dąb to symbol potęgi, ale i długowieczności. Ten dąb w Bydgoszczy będzie szumiał dla przyszłych pokoleń i zachwycał je - podkreślał podczas uroczystości profesor Wojciech Polak, przewodniczący Zespołu Doradczego „Niepodległa” przy Wojewodzie Kujawsko-Pomorskim.

Z myślą o przyszłych pokoleniach obok dębu zakopano też kapsułę czasu. „W tym szczególnym roku życzymy Wam (...) aby Polska Waszego czasu była krajem silnym, niepodległym, bezpiecznym i dostatnim” – napisał w złożonym w niej liście wojewoda Mikołaj Bogdanowicz. W kapsule zdeponowano także przesłanie biskupa Jana Tyrawy i przesłanie leśników polskich, przekazane przez Bartosza Bazela, dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu.

Do kapsuły włożono też m.in. listy uczniów z 15 szkół z całego województwa, dzisiejsze gazety, nagrania telewizyjne i radiowe, płyty z muzyką Rafała Blechacza i Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”, książkę prof. Wojciecha Polaka, orzełka Agencji Wywiadu generała Zbigniewa Nowka, znaczek „Solidarności” od Leszka Walczaka, szefa NSZZ „Solidarność” Regionu Bydgoskiego. 

W środku znalazły się również pamiątki związane z obchodami stulecia odzyskania niepodległości - okolicznościowe monety i karta pocztowa.

Sadzenie dębów z okazji rocznicy to inicjatywa Wojewody Kujawsko-Pomorskiego i Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu. Dotąd w województwie odbyło się ok. 20 uroczystości, w ramach których posadzono pojedyncze drzewo, aleję, a nawet Las Niepodległości.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor