Wydarzenia 26 wrz 2018 | Redaktor
Dłuższy termin składania wniosków o pomoc w związku z suszą

materiał ilustracyjny / fot. Pixabay

Producenci rolni, których gospodarstwa ucierpiały w związku z suszą, mogą składać wnioski jeszcze do 31 października. Do tej pory wydano już ponad 1000 decyzji o przyznaniu pomocy. Rząd na wsparcie rolników przeznaczył 1,5 mld zł.

Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa i rozwoju wsi podjął decyzję o wydłużeniu do 31 października terminu składania wniosków o udzielenie pomocy finansowej przez producentów rolnych, w których gospodarstwach wystąpiły szkody spowodowane suszą.

Do biur powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wpłynęło do tej pory ok. 28,5 tys. wniosków na łączną kwotę ok. 171 mln zł. Około 15 tys. wniosków (na kwotę 102 mln zł) dotyczy szkód w wysokości co najmniej 70 proc. upraw. Pozostałe, ponad 13 tys. wniosków (na kwotę około 69 mln zł), dotyczą szkód w wysokości co najmniej 30 proc. i mniej niż 70 proc. upraw.

ARiMR rozpoczęła już wypłatę pomocy finansowej. Do poniedziałku (24 września) wydano już 1160 decyzji przyznających pomoc.

Łączna suma przeznaczona przez rząd na pomoc suszową wynosi 1,5 mld złotych. To największa w historii kwota przekazana na wsparcie rolników, których gospodarstwa poniosły straty w wyniku suszy.

W województwie kujawsko-pomorskim w wyniku suszy ucierpiało ponad 34 tys. gospodarstw. To teren o łącznej powierzchni blisko 700 tys. ha. W dalszym ciągu protokołów do wojewody kujawsko-pomorskiego nie złożyli przedstawiciele gmin: Brzozie, Kowalewo Pomorskie, Wielka Nieszawka, Osiek, Brzuze i Wąpielsk.

Ogłoszenie ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego

Źródło: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor