Wydarzenia 25 lis 19:53 | mk
Dodatkowe 112 mln zł na budowę kampusu Akademii Muzycznej!

Wizualizacja, mat. Bydgoszcz.pl

– Mogę z wielką radością poinformować: Akademia Muzyczna w Bydgoszczy otrzyma dodatkowe 112 mln zł na budowę nowego kampusu! Promesa z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafiła już do Pani Rektor prof. Elżbiety Wtorkowskiej – przekazał minister Łukasz Schreiber na swoim profilu na Facebooku.

Już wcześniej zagwarantowano, że rząd przeznaczony na inwestycję w Bydgoszczy ok. 300 mln złotych. Po otwarciu ofert w przetargu na budowę kampusu stało się jednak jasne, że ta kwota nie wystarczy. Tańsza z dwóch ofert złożonych w postępowaniu, firmy UNIBEP S.A. z Bielska Podlaskiego, opiewała na nieco ponad 392 mln złotych. Jeszcze drożej wycenił roboty budowalne Budimex – na blisko 470 mln złotych.

Rozpoczęły się starania o pozyskanie brakujących środków. W czwartek (25 listopada) dobrą wiadomość przekazał minister Łukasz Schreiber. – Po wielu tygodniach rozmów, które prowadziłem m.in. z premierem Mateuszem Morawieckim, wicepremierem profesorem Piotrem Glińskim i ministrem finansów Tadeuszem Kościńskim mogę z wielką radością poinformować: Akademia Muzyczna w Bydgoszczy otrzyma dodatkowe 112 mln zł na budowę nowego kampusu! – napisał.

Dodał, że „promesa z Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego trafiła już do Pani Rektor Akademii Muzycznej, prof. Elżbiety Wtorkowskiej – tę informację przekazał mi na dzisiejszym spotkaniu Minister Kultury Piotr Gliński. Dziękuję Panu Wicepremierowi za tę dobrą decyzję dla mojego miasta!”.

wizualizacja za: Bydgoszcz.pl

Minister Gliński skierował do premiera wniosek o przeznaczenie dodatkowych 112 mln zł na budowę. Uczelnia na budowę kampusu otrzyma więc łącznie ok. 400 mln złotych. – Będzie to prawdopodobnie największa w historii Bydgoszczy inwestycja realizowana w całości z budżetu państwa. Wierzę, że teraz już nic nie stanie na przeszkodzie, aby rozpocząć budowę tego pięknego obiektu. Będzie on służył nie tylko studentom, ale także miłośnikom muzyki z Bydgoszczy, województwa kujawsko-pomorskiego i całej Polski – podsumowuje Łukasz Schreiber.

Kampus ma powstać w ciągu czterech lat, na osiedlu Bielawy, pomiędzy ulicą Kamienną i Chodkiewicza. Centralnym punktem miasteczka akademickiego będzie ośmiokondygnacyjny, przeszklony gmach, który pomieści m.in. cztery sale koncertowe: symfoniczną, kameralną, teatralno-operową i organową, a także sale dydaktyczne i dom studenta. Grunt pod budowę przekazało Miasto, planuje także budowę miejskich ulic pomiędzy Gdańską i Kamienną, w celu obsługi, skomunikowania kampusu.

mk Autor