Wydarzenia 26 maj 2019 | Redaktor
Dzień Matki z Dziecięcym Graffiti [ZDJĘCIA]

fot. Anna Kopeć

Muzealne spotkanie uczestników projektu Dziecięce Graffiti połączone było w niedzielę (26 maja) z przygotowaniem życzeń z okazji Dnia Matki.

Zajęcia warsztatowe odbywały się pod hasłem „Moniuszko i jego czasy – kwiaty i ich znaczenie w XIX wieku”.

Uczestnicy projektu Dziecięce Graffiti zapoznali się z sylwetkami Stanisław Moniuszki i Leona Wyczółkowskiego oraz przykładami ich dzieł. Dowiedzieli się też, jak wyglądało życie codzienne w XIX wieku. Zobaczyli również, jakie było wyposażenie domu mieszczańskiego w tamtej epoce na przykładzie eksponatów prezentowanych na muzealnej wystawie.  

W czasie zajęć rozmawiano też o konwenansach. Charakterystyczną cechą obyczajowości tamtych czasów było ścisłe oddzielenie płci oraz ich ról, a także skomplikowany system wzajemnej komunikacji. Aby się ze sobą komunikować tworzono systemy sekretnych znaków. Służyły do tego liściki, wachlarze i kwiaty.

fot. Anna Kopeć

Uczestnicy projektu musieli wykonać zadanie, które polegało na przekazaniu zaszyfrowanej informacji za pomocą mowy kwiatów. Dzięki temu dowiedzieli się o niestandardowych formach komunikacji oraz wykonywali własną dekorację tekstylnej torby.

Na zakończenie z okazji Dnia Matki przygotowali życzenia dla mam.

fot. Anna Kopeć

jk

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor