Wydarzenia 19 kwi 2019 | Redaktor
Slow Art, czyli jak świadomie odbierać sztukę

Różowe drzewo 2013; olej płótno, 200x150_fot. Wojciech Woźniak (fragment)/www.galeriabwa.bydgoszcz.pl

Galeria Miejska bwa (ul. Gdańskiej 20) w Bydgoszczy po raz kolejny weźmie udział w akcji, w której odwiedzający muzea i galerie w ciągu godziny skupiają się na wybranych obiektach. Dzień Wolnej Sztuki odbędzie się 27 kwietnia (sobota) o godzinie 12.00.

- Podczas Dnia Wolnej Sztuki chcemy pokazać, że każdy obiekt ma swoją historię, którą możemy sami odkryć. Wystarczy tylko w skupieniu się w nią wsłuchać – mówi Zuzanna Stańska, organizatorka i pomysłodawczyni akcji. – Wiele osób boi się, że wejdzie do muzeum i nie zrozumie pokazywanych w nim obiektów. Przez Dzień Wolnej Sztuki chcemy pokazać, że to nieprawda – pochylając się nad danym eksponatem, możemy samodzielnie dojść do pewnych wniosków, zainspirować się i w efekcie polubić zwiedzanie muzeów. Ponadto, akcja trwa jedynie godzinę – idealnie, żeby się nie zmęczyć i zobaczyć, że wchodząc do muzeum nawet na chwilę możemy wiele skorzystać.

Tegoroczna edycja upłynie pod hasłem miłości. Kuratorzy galerii wybrali w sumie pięć prac z dwóch wystaw prezentowanych w tym czasie w Galerii - „Cień wolności” oraz „Aleksandra Simińska. Arché. Malarstwo”.

Dzień Wolnej Sztuki organizowany jest od 2011 roku. Organizatorzy od ośmiu lat w muzeach w całej Polsce przekonują  zwiedzających, że wchodząc do muzeum, warto postawić na jakość zwiedzania, nie na ilość. Każde dzieło sztuki ma swoją historię do opowiedzenia. Wystarczy się w nią wsłuchać. 27 kwietnia 2019 roku o 12:00 poszczególne muzea na terenie całego kraju przez godzinę będą przekazywać zwiedzającym ideę Wolnej Sztuki. Każde z nich wybierze pięć dzieł ze swoich kolekcji. Przy każdym będzie stała osoba zadająca uczestnikom Dnia Wolnej Sztuki pytania, motywująca ich do podjęcia refleksji i nabrania odwagi do samodzielnego szukania odpowiedzi. Jej celem będzie pokazanie, że obiekt muzealny może stać się źródłem inspiracji.

Wstęp jest bezpłatny.

Źródło: Galeria bwa Bydgoszcz, Dzieńwolnejsztuki.pl

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor