Wydarzenia 25 wrz 2018 | Redaktor
Festiwal filmów dokumentalnych w Kinie Orzeł

Kadr z filmu „Urosłam kiedy spałaś” Marcina Sautera / źródło: MCK

W tym tygodniu rozpoczyna się czwarta edycja Festiwalu Filmowego „Przeźrocza”. W czasie wydarzenia odbywają się projekcje filmów dokumentalnych, spotkania autorskie, wystawa oraz pokaz dla najmłodszych.

W tym roku Festiwal Filmowy „Przeźrocza” odbędzie się w dniach 27-30 września (czwartek-niedziela) w Kinie Orzeł (Miejskie Centrum Kultury, ul. Marcinkowskiego 12). Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Festiwal „Przeźrocza” przedstawia nowe nurty w polskim kinie dokumentalnym jednocześnie silnie odwołując się do filmowych, także bydgoskich, tradycji sztuki dokumentu. W czasie wydarzenia spotykają się młode i starsze pokolenia twórców. Pokazywane jest tzw. „kino mistrzów” oraz nowe spojrzenie na sztukę filmową.

Tegoroczną nagrodę główną, statuetkę „Otwartego Oka”, otrzyma reżyserka Marta Prus. Jej film „Over the limit” zdobył w tym roku już wiele nagród na festiwalach w Polsce i zagranicą, m.in. Krakowie, Luksemburgu i Zagrzebiu. Obraz będzie można zobaczyć w sobotę (29 września) o 20.30. Po pokazie odbędzie się spotkanie z reżyserką.

W czasie festiwalu odbędzie się również bydgoska premiera najnowszego filmu Marcina Sautera pt. „Urosłam kiedy spałaś”. To opowieść o Karalinie, udającej się w podróż do babci na Białoruś. - Klasę Karaliny w konserwatorium w Mińsku ukończyło 30 uczniów. W kraju pozostała jedna osoba. Reszta klasy wyemigrowała, totalitarna Białoruś pustoszeje. Absolwenci białoruskich uczelni, młoda inteligencja szuka szczęścia, kariery i godnego życia za granicą - precyzuje Sauter w opisie filmu. Obraz opowiada o emigracji, tęsknocie za rodziną, przyjaciółmi i krajem.

Na ekranie „Przeźroczy” pojawią się gwiazdy kina fabularnego: Tomasz Kot, Marian Opania, Łukasz Simlat i Justyna Wasilewska.

Tegoroczny festiwal włącza się również w akcję wsparcia dla ukraińskiego reżysera Olega Sencowa przebywającego w rosyjskim więzieniu. Zostanie pokazany film Askolda Kurova „Proces. Federacja Rosyjska vs Oleg Sencow”.

Na zakończenie festiwalu w niedzielę (30 września) zostanie upamiętniony bydgoski reżyser, mistrz dokumentu Kazimierz Karabasz, który zmarł w sierpniu tego roku.

Festiwal „Przeźrocze” przygotował też coś dla najmłodszych widzów. W sobotę (29 września) o godz. 12.00 dzieci mogą zobaczyć pokaz slajdów i filmów animowanych „Basia” oraz „Piesek w kratkę”.

Ponadto w programie m.in. wystawa zdjęć „Wszystkie kolory Kieślowskiego” oraz premiera książki „Bydgoszcz Movie” Magdaleny Wichrowskiej.

Dokładny program festiwalu można znaleźć TUTAJ.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor