Wydarzenia 6 paź 2019 | Redaktor
Galeria Miejska bwa ma nowy neon

fot. Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Galeria świętuje w tym roku 70. rocznicę istnienia. Oprócz wyjątkowej wystawy przygotowanej specjalnie na tę okoliczność, na dachu budynku zainstalowano neon, który jest świetlną wizualizacją logotypu Galerii – informuje ratusz. Oficjalne zapalenie neonu odbędzie się 22 października podczas wernisażu jubileuszowej wystawy.

Neon zamontowano na dachu, przy elewacji skierowanej w stronę ulicy Gdańskiej. Został wykonany z neonowych rurek w kolorze białym, na podkładzie z czarnego metalu. Świetlny napis na wymiary 2m/7,8m.

Sam znak Galerii Miejskiej bwa odnosi się do charakterystycznej modernistyczno-geometrycznej architektury budynku Galerii. Jednocześnie jest to graficzna hybryda, która nawiązuje do form artystycznej ekspresji w przestrzeni dwu i trójwymiarowej. 

Prosta, wyrazista i dynamiczna forma nowego neonu dobrze wpisuje się w otaczającą przestrzeń. Na zasadzie kontrastu, będzie zauważalnym, charakterystycznym i rozpoznawalnym znakiem tej części Śródmieścia. Projekt zyskał pozytywną opinię konserwatora zabytków oraz plastyka miejskiego.

Neon to jedna z kilku niespodzianek przygotowanych dla mieszkańców z okazji 70. rocznicy istnienia Galerii. 22 października odbędzie się wernisaż niezwykłej wystawy pt. „70 lat Galerii Miejskiej bwa”. 

W ramach ekspozycji pokazane zostaną materiały archiwalne związane z najważniejszymi wystawami, a także sylwetki twórców, którzy na przestrzeni tych lat, współpracowali z Galerią lub też pokazywali tu swoje dzieła. Wystawie „70 lat Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy” towarzyszyć będzie dwutomowe wydawnictwo, w skład którego wejdzie planer i katalog, gdzie znajdą się m. in. wywiady z obecną dyrektorką Galerii Karoliną Leśnik, a także z Wacławem Kuczmą i Janiną Sawicką-Jułgą.

Wernisaż wystawy i oficjalne zapalenie neonu odbędą się 22 października o godz. 18.00.

Źródło: Oficjalny Serwis Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor