Wydarzenia 23 paź 2019 | Redaktor
Galeria Miejska bwa skończyła 70 lat [ZDJĘCIA]

fot. Jacek Kargól

Otwarciem jubileuszowej wystawy Galeria Miejska bwa uczciła we wtorek (22 października) swoje 70. urodziny. Uroczyście zapalono też neon z logo instytucji.  

Ekspozycja przedstawia wybrane materiały archiwalne zebrane przez 70 lat działalności. - Stworzenie takiej prezentacji było wyzwaniem – podkreśla Karolina Leśnik, dyrektor instytucji. Zespół pracownków wspólnie wybierał materiały, ktore chciałby przypomnieć bydgoszczanom. –[To była] wielogodzinna praca z materiałami prasowymi, filmowymi, przeglądanie tysięcy teczek odnoszących się do konkretnych wystaw, setek slajdów oraz zdjęć i plików gromadzonych latami – czytamy na stronie bwa.

Ostatecznie ekspozycja pokazuje nie tylko dawne wystawy i sylwetki artystów, ale i historię budynków, przypomina o pracownikach. - Żadna z wystaw, które miały tu miejsce na przestrzeni kilku dziesięcioleci, nie mogłaby się odbyć bez udziału załogi - tłumaczy Leśnik.

fot. Jacek Kargól

Przypomina też historię galerii - która powstała w 1949 roku decyzją Centralnego Biura Wystaw Artystycznych w Warszawie (CBWA), jako jeden z czterech oddziałów terenowych. W Bydgoszczy przeznaczono na ten cel działający od 1946 Pomorski Dom Sztuki. Galeria podlegała jednostce centralnej do 1962 roku. Wówczas delegatury terenowe przekształcone zostały w samodzielne Biura Wystaw Artystycznych (BWA).

Środowiska artystyczne dążyły do poszerzania możliwości prezentowania swojej twórczości. Andrzej Szwalbe, twórca i dyrektor Filharmonii Pomorskiej, rozpoczął starania o budowę nowego obiektu dla BWA. Obecny gmach powstał w roku 1970, dzięki środków z Funduszu Budowy Szkół i Internatów. Budynek zaprojektowali Zdzisław Kostrzewa oraz Tadeusz Czerniawski. - Wśród projektów, które prezentowane były w galerii, pojawiły się tysiące wystaw – ogólnopolskich, zagranicznych prapremier, wystaw lokalnego środowiska, o których chętnie informowały media ogólnopolskie - pisze Leśnik.

Ekspozycja poświęcona archiwaliom będzie czynna do 1 grudnia. 

fot. Jacek Kargól

Tuż przed uroczystością oficjalnie zapalono też neon z logo instytucji. Prezydent Rafał Bruski uhonorował zasłużonych pracowników galerii. - To wyjątkowe miejsce na kulturalnej mapie Bydgoszczy. Gościliśmy w naszym mieście wielu ciekawych twórców, którzy prezentowali tutaj swoją sztukę. Ale nie byłoby tego wszystkiego bez zaangażowania zespołu pracowników – mówi. 

fot. Jacek Kargól

źródło: Galeria Miejska bwa, Bydgoszczy.pl, oprac. red. 

Więcej zdjęć w galerii poniżej.

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor