Wydarzenia 1 maj 2019 | Redaktor
Gdzie warto się wybrać? Przewodnik po majówkowych wydarzeniach

fot. ilustracyjna, Anna Kopeć

Długi weekend majowy to dobry czas, żeby wyjść z domu. W Bydgoszczy zaplanowano szereg atrakcji, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie.

 1 maja

„Bydgoszcz na start"

W środę, 1 maja zaplanowano 10-kilometrowy bieg po ulicach Bydgoszczy, dokładnie 100 dni przed wielkim sportowym wydarzeniem - Drużynowymi Mistrzostwami Europy w Lekkiej. W tych dniach nastąpią zmiany w ruchu drogowym, o czym piszemy tutaj.

Święto Kultury Industrialnej w muzeum

Na ten dzień atrakcje przygotowało także bydgoskie Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego,  gdzie majówka będzie okazją do świętowania Dnia Kultury Industrialnej. W tym dniu w Exploseum przygotowano warsztaty fotograficzne, gry rodzinne i pokaz taneczne. Więcej czytaj tutaj.

„Europejska Majówka Obywatelska na Wyspie Młyńskiej

Dużo będzie działo się na Wyspie Młyńskiej, gdzie w pierwsze dni maja przygotowano atrakcje muzyczne i kulinarne. W związku z przypadającą 1 maja 15. rocznicą wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, majówka rozpocznie się o 12.00 odśpiewaniem „Ody do radości” wraz z  chórem. Będzie można m.in. zrobić sobie zdjęcie z 30-metrową flagą UE.  O Bydgoskiej Majówce na Wyspie Młyńskiej czytaj Majówkowe szaleństwo z muzyką w tle.

Z rykiem silnika w LPKiW

Z kolei w Myślęcinku 1 maja po raz 22. nastąpi otwarcie sezonu motocyklowego. O godzinie 13.00 z placu przed Tesco w kierunku Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku wyruszy parada, na miejsce dotrze do godziny 14.00. Na głównych parkingach odbędzie się uroczyste święcenie maszyn, dalsza część spotkania i motocyklowej integracji. 

2 maja 

Uroczystości Dnia Flagi 

O godz. 12. 00 odbędą się bydgoskie uroczystości Dnia Flagi na placu Wolności. Poza okolicznościowymi wystąpieniami zapowiadany jest koncert orkiestry wojskowej.

Coś dla dzieci - pokaz w Myślęcinku

W dziecięcym zoo będziemy można zobaczyć pokaz strzyżenia owiec przez doświadczonego strzygacza. Początek o godz. 11.00. Mieszkańcom minizoo zostaną  także wykonane profilaktyczne zabiegi weterynaryjne. Następnie, oglądając włos pod binokularem będzie można się poznać ciekawostki o włosach i sierści zwierząt. Zaplanowano także wybieg kuców, a opiekunowie zwierząt pokażą i opowiedzą o tym, jak je pielęgnują.

Koncertowo na Wyspie

Tego dnia na Wyspie Młyńskiej zaśpiewają  Waglewski - Fisz - Emade (19.00) i Bedoes (21.00).

3 maja 

Uroczystości Święta Konstytucji 3 maja

Z kolei 3 maja o 11.00 rozpocznie się uroczysta Msza święta w intencji ojczyzny w bydgoskiej katedrze. Eucharystii przewodniczyć będzie ordynariusz diecezji bydgoskiej biskup Jan Tyrawa. Zebrani udadzą się następnie na plac Wolności, gdzie o 12.30 rozpocznie się uroczystość patriotyczna. Towarzyszyć jej będzie koncert Zespołu Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska.

O 13.00 na Wyspie Młyńskiej w ramach Bydgoskiej Majówki odbędzie się inscenizacja historyczna, następnie pokazy szermierki, strzelania z armat i występy muzyczne. Gwiazdą wieczoru będzie Afromental (21.00)

5 maja

Festyn na 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki

5 maja (niedziela) odbędzie się festyn z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Poświęcona kompozytorowi impreza na Wyspie Młyńskiej zakończy majówkę w naszym mieście. O 12.00 i 17.00 koncerty artystów Opery Nova w amifeatrze nad Brdą (przekrój z oper „Halka” i „Straszny dwór”), pozostałe atrakcje czekają na bydgoszczan na wyspie.

Więcej czytaj Finał majówki z Moniuszką. Wielki festyn na wyspie

Warto przypomnieć, że trwa XXVI Bydgoski Festiwal Operowy w ramach, którego przez cały maj odbywają się spektakle w Operze Nova w Bydgoszczy. Najbliższy spektakl „Legenda Bałtyku” w reżyserii Roberta Bondary 2 maja o godz. 19.00 .

 

 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor