Wydarzenia 17 kwi 2018 | Redaktor
Gowin daje 30 milionów na nowy budynek dydaktyczny dla UTP

Dzisiaj podpisana została umowa o przekazanie ministerialnej dotacji na budowę budynku dla UTP oraz list intencyjny w sprawie dofinansowania inwestycji przez samorząd województwa/ fot. Anna Kopeć

Nowy budynek dydaktyczny Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego ma kosztować 47 milionów złotych. Dzisiaj, 17 kwietnia, umowę przekazania ministerialnej dotacji w wysokości 30 milionów złotych na budowę obiektu w fordońskim kampusie podpisali minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin i rektor UTP prof. Tomasz Topoliński.

– Budowa nowego obiektu jest kontynuacją działań już rozpoczętych i zmierzających do konsolidacji wszystkich budynków w Fordonie. Mamy ponad 100 obiektów rozrzuconych po całym mieście i nie muszę nikogo przekonywać, że stanowi to dla nas duży problem, jeżeli chodzi o ich utrzymanie – powiedział rektor UTP prof. Tomasz Topoliński.

Rektor UTP prof. Tomasz Topoliński/ fot. Anna Kopeć

Budynek stanie na terenie za Auditorium Novum przy ul. Kaliskiego. Korzystać z niego będzie blisko 6 tys. studentów oraz 770 pracowników dydaktyczno-naukowych uczelni. Realizacja inwestycji zaspokoi potrzeby lokalowe uczelni i ułatwi organizację zajęć. Nowy budynek będzie miał trzy nadziemne kondygnacje oraz jedną podziemną. Planowane jest także powstanie sali wykładowej na 400 osób, którą będzie można podzielić na mniejsze pomieszczenia. Obiekt ma być oddany do użytku do 2020 roku.

- To nie jest moja pierwsza wizyta w Bydgoszczy na UTP. Ta uczelnia jest jedną z tych, które najdynamiczniej się reformują. UTP stara się konsekwentnie podnosić poziom badań naukowych. Podczas ostatniego spotkania deklarowałem, że na tyle, na ile będę w stanie, będę ją wspierał. Dziś przyszła pora, by wywiązać się z zobowiązania – mówił minister Jarosław Gowin.

Minister Jarosław Gowin/ fot. Anna Kopeć

To wsparcie, jak stwierdził wicepremier, jest dowodem na to, że nieprawdziwe są obawy o to, że reforma szkolnictwa wyższego, której jest autorem, doprowadzi do degradacji bydgoskich uczelni. Obiecał jednocześnie, że wsparcie dla UTP nie skończy się na tych 30 milionach złotych.

Także dzisiaj podpisany został przez marszałka województwa Piotra Całbeckiego i rektora UTP prof. Tomasza Topolińskiego list intencyjny w sprawie dofinansowania inwestycji przez samorząd województwa. Marszałek zapewnił, że poza zapisanymi w budżecie województwa 11 mln zł na tę inwestycję, przekaże dodatkowe pieniądze. - Na pewno nie są to ostatnie środki, które będziemy chcieli przeznaczyć jako wkład do realizacji tego bardzo ważnego programu podnoszenia jakości kształcenia w województwie – stwierdził Piotr Całbecki. 

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor