Wydarzenia 7 maj 2020 | Krzysztof Drozdowski
Gowin z Kaczyńskim doszli do porozumienia. Wybory możliwe już w czerwcu

Jarosław Gowin z Jarosławem Kaczyńskim/flickr

Zakończyły sie przepychanki pomiędzy Jarosławem Gowinem i Jarosławem Kaczyńskim o datę i sposób przeprowadzenia wyborów prezydenckich. Obaj wydali wczoraj (6 maja) wspólne oświadczenie gwarantujące dalszą współpracę.

Niejako w cieniu debaty telewizyjnej kandydatów na urząd prezydenta RP doszło do podpisania oświadczenia pomiędzy Jarosławem kaczyńskim i Jarosławem Gowinem. 

- W związku z odrzuceniem przez opozycję wszystkich konstruktywnych propozycji umożliwiających przeprowadzenie tegorocznych wyborów prezydenckich w terminie konstytucyjnym, partie Prawo i Sprawiedliwość oraz Porozumienie Jarosława Gowina przygotowały rozwiązanie, które zagwarantuje Polakom możliwość wzięcia udziału w demokratycznych wyborach - czytamy w oświadczeniu.

Termin przeprowadzenia wyborów 10 maja jest nadal obowiązujący, a na stronie Państwowej Komisji Wyborczej zegar odmierza czas do ich przeprowadzenia. Jednak już mamy pewność, że do nich nie dojdzie. Wyjaśnienie tej kwestii również znalazło się w oświadczeniu przewodniczących partii.

- Po upływie terminu 10 maja 2020 r. oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, Marszałek Sejmu RP ogłosi nowe wybory prezydencki  w pierwszym możliwym terminie - zapisano w oświadczeniu.

Kwestią otwartą pozostaje możliwa data wyborów. Jeśli wszystko zostanie przeprowadzone bez zbędnej zwłoki to wybory prezydenckie mogłyby odbyć się już w drugiej połowie czerwca, choć wydaje się, ze właściwszym terminem będzie 12 lipca. 

Nie wiadomo również, czy Komitety będą miałay możliwosć wymiany swojego kandydata, na czym zależy głównie największej partii opozycyjnej, której kandydatka zalicza mocne tąpnięcie w sondażowych spekulacjach.

fot/@JEmilewicz

Krzysztof Drozdowski

Krzysztof Drozdowski Autor

Publicysta, autor wielu książek historycznych.