Wydarzenia 22 mar 2022 | mk
Ich serca biją dla osób niepełnosprawnych. Zasłużeni zostali uhonorowani

fot. Anna Kopeć

Uroczystość wręczenia odznaczeń i wyróżnień, pokaz tańca i prelekcje były częścią obchodów Dnia Zespołu Downa zorganizowanych przez „Dziecięce Graffiti”. W Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim spotkały się osoby chore i ich bliscy oraz osoby zaangażowane na rzecz pomocy środowisku niepełnosprawnych.  

W uroczystości wziął udział przewodniczący sejmowej Komisji Zdrowia, poseł Tomasz Latos. – Ten dzień powinien przypominać nam o potrzebie miłości, empatii. Spojrzenie na to przez pryzmat osób z tą chorobą, które są ze swojej natury niezwykle ciepłe, serdeczne, odwzajemniające miłość i otwarte na uczucie, powinno nas uczyć, jak być lepszymi i jak wiele mamy do zrobienia dla siebie nawzajem, dla osób niepełnosprawnych, chorych – mówił.

Głos zabrał także duszpasterz osób niepełnosprawnych, ks. Janusz Tomczak. „Niesprawność, choroba, jest jak wielkie sito, na którym zostają tylko wielcy ludzie. Ci mali odpadają” – zacytował. – Chciałabym pozdrowić wszystkich, którzy zgromadzili się tutaj jako ludzie wielcy, którzy pozostali na tym „sicie”, przy osobach z niesprawnością. Takie chwile jak dzisiejsza są papierkiem lakmusowym tego, na ile nasze serce rzeczywiście bije dla osoby z niesprawnością. Cieszę się, że w takim doborowym gronie możemy się spotkać – mówił.

Wśród zaproszonych był rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego prof. Jacek Woźny. Uczelnia współpracuje z „Dziecięcym Graffiti”, organizując zajęcia terapeutyczne dla podopiecznych.

– Musimy sobie nawzajem pomagać, dzięki temu uczelnia „wzbogaca” się jeśli chodzi o logopedię, pedagogikę, ale dzięki temu stajemy się [też] bardziej ludzcy. Nic lepszego nie mogło nas spotkać – mówił o współpracy z DG.

Odznaczenia i wyróżnienia dla osób świadczących pomoc na rzecz środowiska osób z zespołem Downa wręczył wicewojewoda Józef Ramlau. 

Srebrym Krzyżem Zasługi odznaczono ks. Janusza Tomczaka; Brązowy Krzyż Zasługi otrzymali Arkadiusz Gujardowski i Andrzej Lewandowski. Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości uhonorowano Leszka Basińskiego, Andrzeja Kazimierza Białkowskiego i Piotra Częstochowskiego.

Podziękowania wojewody za zaangażowanie i podejmowanie działań na rzecz osób z Zespołem Downa otrzymali: prof. dr hab. Jacek Woźny, rektor UKW; prof. dr hab. Kornelia Kędziora-Kornatowska, prorektor CM Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu; prof. dr hab. Olga Haus, kierownik Katedry Genetyki Klinicznej CM UMK; dr Maciej Jabłoński z Katedry Pedagogiki Specjalnej UKW w Bydgoszczy; lek. med. Maria Rudnicka-Noniewicz, która leczyła i rehabilitowała osoby z Zespołem Downa i innymi niepełnosprawnościami; Andrzej Mamys, prezes Stowarzyszenia Katolickiego Rycerskiego i Szpitalnego Zakonu św. Łazarza z Jerozolimy prowadzącego Centrum Opieki Perinatalnej w Bydgoszczy; Dominika Raduńska-Pacholska, kustosz Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy; Roman Starzyk, nauczyciel Zespołu Szkół Chemicznych w Bydgoszczy; Krzysztof Ciężki, dyrektor ZAZ w Bydgoszczy; Anna Kopeć, fotoreporterka „Tygodnika Bydgoskiego”; Julia Rozworowska służąca pomocą merytoryczyną i organizacyjną na rzecz środowiska osób z niepełnosprawnością. 

Częścią uroczystości był także występ artystyczny – członkowie „Dziecięcego Graffiti” zatańczyli wspólnie z przedstawicielami Zespołu Pieśni i Tańca „Ziemia Bydgoska”.

Odbyły się także prelekcje poświęcone medycznym i społecznym aspektom pomocy osobom z Zespołem Downa. Profesor Olga Haus, kierownik Katedry Genetyki Klinicznej CM Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu wygłosiła wykład pt. „Co nowego w genetyce i leczeniu Zespołu Downa”. „Mieszkania chronione jako forma usług społecznych w drodze do samodzielności realizowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Gdyni” – to tytuł wystąpienia Małgorzaty Ustrzyńskiej i Doroty Goldstrom-Matuszak z MOPS-u w Gdyni.

Historię i stan obecny zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Bydgoszczy przybliżył kierownik bydgoskiego ZAZ-u  Krzysztof Ciężki. O przeciwdziałaniu wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych mówił Paweł Bednarski, pełnomocnik wojewody ds. osób niepełnosprawnych.

Uroczystość w urzędzie wojewódzkim odbyła się w Światowy Dzień Zespołu Downa, 21 marca. Dwa dni wcześniej osoby niepełnosprawne i ich bliscy uczestniczyli  w Mszy świętej odprawionej w katedrze przez ks. bp Krzysztofa Włodarczyka. Więcej czytaj tutaj.

Obchodom patronowali wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz i ordynariusz diecezji bydgoskiej ks. bp Krzysztof Włodarczyk. 

Dziecięce Graffiti jest projektem non-profit, skupia osoby z Zespołem Downa i inne osoby niepełnosprawne oraz ich bliskich. Podejmuje szereg cyklicznych inicjatyw, np. spotkania muzealne, organizuje okolicznościowe imprezy, wspólne wyjścia do instytucji kultury.

Zdjęcia: Anna Kopeć

Czytaj też: Osoby z Zespołem Downa modliły się w katedrze

Więcej fotografii w galerii poniżej.

mk Autor