Wydarzenia 2 paź 10:45 | kd
III Rzesza Niemiecka. Nowoczesność i nienawiść [RECENZJA]

Na rynku wydawniczym ukazała się właśnie nowość z wydawnictwa Biały Kruk. Tym razem, co może nieco zaskoczyć publikacja nie jest poświęcona historii Polski a dość ciekawemu spojrzeniu na historię III Rzeszy. Autorem publikacji jest Grzegorz Kucharczyk.

W opisie wydawniczym możemy przeczytać, że - Prof. Grzegorz Kucharczyk, wybitny specjalista z zakresu historii Niemiec i Prus, jak również relacji polsko-niemieckich w XIX i XX wieku, przedstawia mocny i do bólu prawdziwy obraz państwa niemieckiego pierwszej połowy ubiegłego stulecia. Niemcy, jak konkluduje prof. Kucharczyk, powołując się na słowa bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, są narodem, który potrzebuje dobrej spowiedzi. A ta nie może się dokonać bez uznania własnych win, szczerego żalu za nie, mocnego postanowienia poprawy i zadośćuczynienia.

Gdy zobaczyłem, że ukazała sie nowa publikacja dotykająca tematu III Rzeszy to wiedziałem, że musze się z nią zapoznać. Pomimo dość intrygującej drugiej części tytułu spodziewałem się jednak jakiejś monografii historycznej, która znając autora z różnych publikacji będzie wartościowa, aczkolwiek może być trudna w odbiorze dla niezbyt zorientowanego czytelnika. 

Pierwsze wrażenia z przejrzenia książki były jednakże całkowicie różne od tego czego się spodziewałem. 

Publikację określiłbym jako filozoficzną historię III Rzeszy. Znając tysiące książek poświęconych tym trudnym czasom i wydarzeniom mogę z całą mocą stwierdzić, że w takiej formie nie ukazało się zbyt wiele publikacji. 

Autor przykłada szczególną uwagę do kwestii religijnych w III Rzeszy, do jej relacji z Watykanem. Wiele uwagi poświęca kwestiom rasowym, co w III Rzeszy było bardzo ważne i to nie tylko w odniesieniu do Żydów. 

Musze przyznać, że do badań nad historią III Rzeszy autor wnosi wiele nowego, wprowadza taki świeży powiew zmian w patrzeniu na wydarzenia z 12 letniego okresu istnienia państwa rządzonego przez Adolfa Hitlera. 

Publikacja została wydana bardzo starannie, w sztywnej oprawie, na bardzo dobrej jakości papieże. 

Polecam ją szczególnie osobom już dosć mocno zapoznanym z historią pierwszej połowy XX wieku.

kd Autor