Wydarzenia 9 cze 2022 | mk
Jak ze zboża produkowano mąkę? Przetarg na realizację wystawy w Młynach Rothera ogłoszony

Konferencja na temat ogłoszenia przetargu z udziałem zastępczyni prezydenta Bydgoszczy, Iwony Waszkiewicz/fot. Urząd Miasta Bydgoszczy

„Młyn-maszyna” – taki tytuł będzie nosić wystawa popularnonaukowa, która znajdzie się w głównym budynku Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej. – 16 interaktywnych stanowisk przeniesie nas w świat mechanizmów zamieniających zboże w mąkę – zapowiadają pomysłodawcy ekspozycji.

– Chcemy budzić ciekawość, zachęcać do zadawania pytań, pokazać, że wspólne poznawanie świata jest fascynujące. Stąd taka wystawa w Młynach i działanie w modelu centrum nauki, które jest dla nas przestrzenią pomagającą lepiej zrozumieć rzeczywistość i nas samych – tłumaczy Sławomir Czarnecki, dyrektor Parku Kultury, instytucji działającej w Młynach Rothera.

Realizowana jest już pierwsza wystawa, „Węzły”, poświęcona roli Brdy w rozwoju Bydgoszczy. Teraz ogłoszono przetarg na zaprojektowanie i wykonanie drugiej – „Młyn-Maszyna”.

 „Używając siły własnych mięśni wprawimy w ruch maszyny, które, podobnie, jak to było w Młynie Rothera, stanowią system naczyń połączonych: działanie jednej wynika z działania drugiej” – zapowiadają Młyny. „Wcielając się w role konstruktorów, inżynierów, pracowników młynów, architektów czy odkrywców będziemy eksperymentować: transportować, ważyć, magazynować, czyścić, rozdrabniać, mielić, sortować, odsiewać, pakować, przechowywać… Wszystko po to, żeby zrozumieć, czym są siła, moc, praca, energia, masa, tarcie itd.” – tłumaczą.

il. Europeana, domena publiczna

Twórcy wystawy czerpali z opisów i grafik Młynów Rothera zamieszczonych w niemieckim branżowym „Czasopiśmie Inżynierii Lądowej” z 1855 roku. – Materiał jest dla nas bezcennym źródłem wiedzy o przeszłości budynku i mechanizmach, które tu działały. To właśnie grafiki przedstawiające Młyn z czasów, gdy pełnił swoje pierwotne funkcje, były dla nas bezpośrednią inspiracją – tłumaczą pomysłodawcy. Tłumaczenie archiwalnego tekstu i komentarz do niego znajdują się w bazie wiedzy Młynów.

Autorką koncepcji ekspozycji „Młyn-Maszyna” jest Sylwia Mularczyk, główna specjalistka ds. programowych w Młynach Rothera, która pracowała m.in. nad utworzeniem Energetycznego Centrum Nauki w Kielcach. Przy opracowywaniu treści wystawy współpracował z nią Paweł Barczyński – fizyk, wykładowca i konsultant centrów nauki, na co dzień pracujący w łodzkim EC1.

fot. Urząd Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl)

Wystawa ma spełniać funkcję dydaktyczną; umożliwić uczniom wykorzystanie – poprzez zabawę – wiedzy zdobytej w szkole. Ogłoszono przetarg na jej zaprojektowanie i wykonanie. Wyłoniona firma będzie odpowiadać również za dostawę, montaż i uruchomienie wystawy, a także aranżację i wyposażenie „strefy oczekiwania” i „edukacyjnego relaksu”. Oferty można składać do 7 lipca. Wykonawca po podpisaniu umowy będzie miał 11 miesięcy na realizację zadania. Otwarcie ekspozycji planowane jest na drugą połowę 2023 roku.

Realizowana obecnie w Spichrzu Zbożowym wystawa „Węzły” ma zostać udostępniona we wrześniu

Kompleks Młynów Rothera został oddany do użytku w kwietniu 2021 r. w stanie „deweloperskim”. Na obiekt składa się kilka budynków: trzy największe, czyli centralnie położony Młyn i odchodzące od niego Spichrz Mączny i Spichrz Zbożowy, a także dawna kotłownia i łazienki oraz taras z fontanną. Obecnie trwa etap aranżacji i wyposażania wnętrz. Obecnie w obiekcie odbywają się koncerty, warsztaty; działa informacja i punkt widokowy. Szczegółowe informacje na temat godzin funkcjonowania punktu widokowego itd. są dostępne na mlynyrothera.pl.

Na podstawie informacji prasowej Młynów Rothera, komunikatu Urzędu Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl); inne

mk Autor