Kamień węgielny pod nowy budynek UTP wmurowany [ZDJĘCIA]
Rektor UTP, prof. Marek Adamski/fot. Anna Kopeć
W piątek (22 stycznia) wmurowano kamień węgielny pod nowy budynek dydaktyczny UTP. Gmach służący zarówno studentom, jak i mieszkańcom Fordonu, ma być gotów za 2,5 roku.
Inne z kategorii
Pożar mieszkania w Fordonie [Z OSTATNIEJ CHWILI]
Bohaterowie Solidarności. Walka o dziedzictwo polskie, która się nie skończyła [KOMENTARZ, WIDEO]
Nowy budynek Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego powstaje na terenie kampusu, przy ul. S. Kaliskiego 7. Prace już od dwóch miesięcy prowadzi wykonawca, firma Budimex. 22 stycznia odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego.
Wydarzenie wpisuje się w jublieusz 70-lecia UTP. - To czas nie tylko świętowania, ale także myślenia o rozwoju uniwersytetu - mówił rektor uczelni, prof. Marek Adamski. - Budynek będzie przeznaczony dla wszystkich wydziałów, będzie wspólny - zaznaczył. Ma służyć głównie celom dydaktycznym: znajdą się w nim nowoczesne sale wykładowe, laboratoria, wielofunkcyjna aula dla blisko 600 osób. Częściowo będzie także przystosowany do prowadzenia nauki zdalnej.
Profesor Adamski dziękował także wszystkim, którzy w ostatnich latach starali się o pozyskanie środków na tę inwestycję. - Dalsze plany naszego uniwersytetu to przede wszystkim rozwój kampusu fordońskiego, realizacja wieloletniej strategii konsolidacji uczelni - mówił.
Zapowiedział także budowę jeszcze jednego gmachu: obecnie trwa przetarg na zaprojektowanie i wykonanie Akademickiego Centrum Sportu. Zarówno nowy budynek dydaktyczny, jak i ACS mają być otwarte na organizację wydarzeń z zewnątrz, i służyć nie tylko studentom, ale i mieszkańcom Fordonu.
Akt erekcyjny podpisali: rektor UTP prof. Marek Adamski, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski, przewodniczący Uczelnianej Rady Samorządu Studenckiego Mateusz Wudarczyk, dyrektor rejonu firmy Budimex Radosław Slesar.
Pragnieniem wszystkich jest, aby budynek ten służył jak najlepiej obecnym i przyszłym pokoleniom młodzieży akademickiej, spełniając zarówno funkcję dydaktyczną, jak i kulturalną. Niech dzięki tej inicjatywie rozwój nauki, a zarazem tożsamości uniwersyteckiej trwa nieprzerwanie i będzie udziałem potomnych
- głosi akt. Razem z podpisanym dokumentem w specjalnej tubie znalazły się także znaczki wydane z okazji 70-lecia uczelni oraz maseczka ochronna - nawiązanie do epidemii COVID-19.
Przed wmurowaniem aktu w płytę fundamentów, poświęcił go duszpasterz akademicki, ks. Piotr Wachowski.
Nowy budynek będzie miał ok. 4600 m kw. powierzchni, powstaje na planie litery „C”. Zostanie skomunikowany z budynkiem Auditorium Novum.
Budowa potrwa do września 2023 roku. Wartość projektu wynosi około 46 mln złotych, z czego 33 mln złotych pochodzą z Ministerstwa Edukacji i Nauki, a ponad 9 mln złotych z funduszy Urzędu Marszałkowskiego.
Zdjęcia: Anna Kopeć
Więcej fotograii w galerii poniżej.