Wydarzenia 29 wrz 08:52 | kd
Koniec paragonów? Ministerstwo Finansów wprowadza rewolucję

Jak wynika z informacji resortu finansów, przygotowane wspólnie z Ministrem Rozwoju i Technologii zostało podpisane rozporządzenie umożliwiające wystawianie e-paragonów na kasach fiskalnych online. Teraz czeka na publikację.

MF wskazało, że rozporządzenie umożliwia klientowi wybór, pomiędzy papierowym paragonem fiskalnym, a paragonem elektronicznym.

Możliwość rezygnacji z drukowania paragonów fiskalnych to wygoda dla sprzedawcy i klienta. Sprzedawca nie musi drukować paragonu - oszczędza czas, a klient nie ma obawy, że paragon ulegnie zniszczeniu lub zaginięciu, albo po prostu wyblaknie. To rozwiązanie przyjazne dla środowiska i ważne w dobie pandemii - ogranicza transmisję wirusa

- powiedział  cytowany w komunikacie wiceminister finansów Jan Sarnowski.


Wprowadzone zmiany oznaczają, że paragon będziemy mogli otrzymać na pocztę elektroniczną lub np. poprzez sms. Ministerstwo nie chce narzucać tu konkretnych rozwiązań, uważając że w tym przypadku najlepsza będzie samoregulacja i dostosowanie się do najlepszych rozwiązań.

Według danych na koniec września na rynku działa 3,5 tys. kas wirtualnych i aż 674 tys. kas online. Oznacza to, że wraz z wejściem w życie rozporządzenia liczba urządzeń mogących wystawiać e-paragony zwiększy się prawie 200 razy. Jest to ważny krok ku temu, żeby e-paragon stał się standardem przy naszych codziennych zakupach

- powiedział wiceminister Sarnowski. 


Inf. PAP

kd Autor