Wydarzenia 18 wrz 09:04 | kd
Koniec z omijaniem zakazu handlu w niedziele. Sejm przyjął poprawki do ustawy

Sklepy, które otwierają się pod pretekstem świadczenia usług pocztowych, będą musiały wykazać, że ponad połowa ich przychodów pochodzi z tej działalności. Sejm właśnie przyjął nowelizację ustawy.

 W 2021 r. status placówki pocztowej uzyskało ponad 6 tys. placówek, ponad 300 proc. więcej niż w 2020 r. W tym znalazły się takie sklepy jak Żabka, ale również Biedronka, Kaufland czy Lidl.

Dziś już ok. 20 sieci handlowych otwiera swoje sklepy, korzystając z tej luki, co jest najwyższą patologią; ta patologia zaczęła urągać powadze państwa

- mówił podczas debaty Janusz Śniadek, poseł PiS i były szef związku zawodowego "Solidarność".

Teraz według nowelizacji przychody z usług pocztowych będą musiały stanowić ponad 50 proc. pozostałych przychodów danej placówki. To znacznie utrudni,a  w niektórych przypadkach całkowicie wyeliminuje możliwość obejścia przepisów.

Rozszerzono natomiast katalog osób spokrewnionych, z których nieodpłatnej pomocy w niehandlowe niedziele, będzie mógł korzystać przedsiębiorca. Są to: obok małżonka, dzieci, rodziców, macochy lub ojczyma, również rodzeństwo, wnuki i dziadkowie.

kd Autor