Wydarzenia 22 gru 2018 | Redaktor
Korytarz życia, bydgoscy drogowcy przypominają

mat. ZDMiKP

Jak prawidłowo zrobić korytarz życia, który może skrócić czas dojazdu służb ratunkowych na miejsce kolizji nawet o sześć minut. Zasada jest jak na dłoni – bydgoscy drogowcy pokazują w Internecie prostą instrukcję.

W związku ukazującymi się coraz częściej w Internecie filmami jak nieodpowiedzialni kierowcy blokują przejazd pojazdom ratującym życie, bydgoscy drogowcy umieścili instrukcję jak prawidłowo zrobić tzw. „korytarz życia”.

„Korytarz życia inaczej zwany ratunkowym (emergency corridor), to pas ruchu stworzony przez rozjeżdżające się auta na boki, podczas, gdy trzeba zrobić miejsce dla przejazdu służbom ratunkowym. Prawidłowo wykonany może uratować życie, skracając czas dojazdu karetkom” – czytamy na stronie bydgoskiego Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej.

„Zasada jego powstawania jest prosta bez względu na liczbę pasów ruchu, prowadzących w jednym kierunku. Przy tworzeniu wolnej drogi dla karetek, policji, straży pożarnej innych służb ratowniczych możemy się posiłkować jednym spojrzeniem na prawą dłoń. Palce wskazują kierunki rozjazdu. Przestrzeń między kciukiem, a pozostałymi palcami wskazuje na prawidłowo wykonany korytarz życia. Stojący na lewym pasie zawsze zjeżdżają na lewo. Stojący na pozostałych pasach ruchu na prawo, bez względu na ich liczbę. Korytarz życia tworzą kierowcy nie tylko na drogach ekspresowych, czy autostradach. Jest równie ważny w mieście na jezdniach kilkupasmowych. Nabiera szczególnego znaczenia podczas zatoru powstającego na wskutek kolizji” – brzmi instrukcja.

Źródło: ZDMiKP w Bydgoszczy

Redaktor

Redaktor Autor

Redaktor