Wydarzenia 7 kwi 12:33 | mk
Krok bliżej Politechniki Bydgoskiej

Gmach UTP przy al. S. Kaliskiego, fot. Anna Kopeć

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt ustawy dotyczący przekształcenia Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Politechnikę Bydgoską. Nowa nazwa może zacząć obowiązywać jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego 2021/2022.

– Jesteśmy na dobrej drodze. Wczoraj wykonaliśmy kolejny krok. Następne to przyjęcie ustawy przez Radę Ministrów, a później – przez Parlament i Prezydenta RP – napisał na Facebooku Łukasz Schreiber, przewodniczący Komitetu.

Skomentował także znaczenie planowanej zmiany.

- (...) to duża szansa na rozwój – zarówno uczelni, jak i miasta. Podkreślenie technicznego charakteru przez zmianę nazwy z UTP na Politechnika Bydgoska, da impuls do dalszego rozwoju uczelni i pomoże w rekrutacji nowych studentów. Bydgoszcz natomiast stanie się silnym ośrodkiem akademickim – jedynym w regionie miastem z politechniką i uniwersytetem (UKW) - wskazał bydgoski poseł PiS.

Przekształcenie UTP w Politechnikę miałoby nastąpić jeszcze przed nowym rokiem akademickim.

W lutym na uczelni odbyło się referendum w sprawie zmiany. Ponad 80 proc. pracowników opowiedziało się za zmianą. Projekt do prac legislacyjnych Rady Ministrów został skierowany w marcu. 

Czytaj także: Kamień węgielny pod nowy budynek UTP wmurowany [ZDJĘCIA]

oraz archiwalną opinię: Bydgoszcz potrzebuje politechniki

Wolą politechnikę od uniwersytetu. Wyniki referendum na UTP

mk Autor